Teravmäed (Svalbard) on Norra ja Põhjapooluse vahel asuv saarestik – äärmuste maa Põhja-Jäämeres. Eelkõige mägede, liustike, avarate vaadete, miniatuurse floora ja mitu kuud kestva polaarpäeva ja -ööga saared on elukohaks erilistele polaaralade loomadele (sh u 3000 jääkaru) ja umbes 2900 üle viiekümnest eri rahvusest inimesele.
Kohalikud hoiatavad, et Teravmägede külastamine võib nakatada „polaarnakkusesse”, mis paneb iga külastaja armuma sellesse metsikusse arktilisse ilusse. Teravmägede reis aastavahetusel lubab meil kogeda polaarööd ning hea õnne korral näeme ka virmalisi. Reisi vältel matkame, sõidame koerarakendiga ning uurime liustikke ja jääkoopaid.
Reisijuht Kristiina Roosild
Reisi ajakava:
1.päev E 30.12 – Koguneme Tallinna lennujaamas Lennart Meri bareljeefi juures kell 03:30 varahommikul ja lendame Teravmägedele. Maandume kell 14:20. Sõidame lennujaamast bussiga hotelli. Seame end hotellis sisse ning teeme esimese jalutuskäigu Longyearbyeni linnas. Jalutame fjordi äärde, tutvume peatänavaga ning astume läbi kirikust, galeriidest ja suveniiripoodidest. Longyearbyen on oma 2400 elanikuga Teravmägede saarestiku suurim asula, mis asub ainsal püsiasustusega saarel Spitsbergenil (tõlkes: teravad mäed). Linnake on oma nime saanud ameeriklase John Munroe Longyeari järgi, kes aastal 1906 rajas siia esimese söekaevanduse. Kümme aastat hiljem võttis kaevanduse üle Norra ettevõte ja linn jäi sisuliselt ettevõttele kuuluvaks kuni 1989. aastani (linna taristu oli ettevõtte oma ja ka kõiki vajalikke teenuseid osutas ettevõte).
Alates 90ndatest toimib linn pigem hariliku kohaliku omavalitsusena ning kaevandustegevus on asendunud turismi ja teadusega. Longyearbyeni elanikkond on kiirelt vahetuv – siia kolitakse keskmiselt 5-7 aastaks tööle turismisektorisse või teadust tegema. Alates 1993. aastast tegutseb siin maailma kõige põhjapoolsem kõrgharidusasutus – viie ülikooli arktikauuringute keskus.
2.päev T 31.12 – Tänane matk viib meid Hiorthhamni vana söekaevanduse aladele. Väljume hotellist, kaasas päevakotid veepudeli, mõne soojema varuriide ja sokipaariga. Esimene peatus on meie kohaliku matkakorraldaja esinduses, kus tehakse lühike ohutusbriif ja pakitakse kaasa soojad joogid ja lõunanäksid. Edasi sõidame juba matka alguspunkti. Mahajäetud Hiorthhamni asula asub Longyearbyenist teisel pool fjordi – saame nautida linnakese kutsuvaid tulesid polaaröös.
Hiorthhamn on olulise ajaloolise tähtsusega. Söekaevandus koos ümbritseva asulaga rajati aastal 1917, kuid juba neli aastat hiljem vähenes söekaevandamine oluliselt ning aastal 1940 kaevandus suleti. Hiilgeajal olid Hiorthhamnis barakid, sepikoda, ladu, köök, saekaater, haigla, kontorihoone ning erinevad kaevandusrajatised ja teed. Sellest kõigest ei ole täna enam palju alles, kuid saame matka kõrvale kuulda söekaevanduse ajaloost Teravmägedel, selle tänapäevast ja tulevikust.
Õhtul pakub meie hotelli küljes asuv hinnatud Vinterhageni restoran mitmekäigulist vana-aastaõhtu söömaaega. Hotelli lähedal rannas toimub harilikult ka väike ilutulestik. Saame jagada eredaid hetki möödunud aastast ja teha soove uueks!
3.päev K 01.01 – Teravmägede reis algab uuel aastal matkaga liustikul ja jääkoopa avastamisega.
Kas teadsid, et 60% Teravmägede pinnast on kaetud liustikega ja isegi kesksuvel on võimalik suusatada Spitsbergeni saare lõunatipust põhjatippu? Lumevabad on vaid üksikud lõigud sellel teekonnal. Suvised sulaveed uuristavad Teravmägede majesteetlikesse liustikesse tunneleid ja talvises jäätunud maailmas on ideaalne aeg neid avastama minna. Saame kaasa kiivrid ja jääkassid, matkame mööda mäekülge 350 tõusumeetrit üles kuni jõuame koopa sissepääsuni.
Kui lumikate on paks, siis kasutame matkal räätsasid. Koopasuul paneme varustuse selga ja siseneme avastama käike ja koopasaale ning uudistama erinevaid jäämoodustisi. Lõunapausiks pakutakse küpsiseid ja sooja jooki, soovi korral võib kaasa võtta oma lõunaampsu. Pärast retke vaba aeg Longyearbyenis.
4.päev N 02.01 – Täna läheme kelgukoerasafarile, kus meid õpetatakse koeri rakendisse kinnitama ja rakendit juhtima. Teeme vahva sõidu üle lumiste arktiliste maastike. Kokku on Longyearbyeni ümbuses mitusada kelgukoera, nende hulgas lisaks sinisilmsetele huskydele ka grööni koeri ja erinevaid segatõuge. Sõidu ajaks saame selga soojad kombinesoonid, saapad ja mütsid-kindad. Pärastlõunal vaba aeg Longyearbyenis, saame avastada mõnda head kohalikku söögikohta. Õhtul oodatakse meid SvalBadis, fjordi kaldal asuvas ujuvsaunas. Sauna suurtest akendest avaneb vaade linna kohal kõrguvale Hjortfjelle mäele, vaprad saavad teha karastava supluse jääaugus.
5.päev R 03.01 – Alustame koduteed. Lend väljub kell 12:10 lõunal. Jõuame Tallinna lennujaama veidi pärast südaööd. Teravmägede reis on lõppenud.
Reisi ajakava võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt.
Reisi hind sisaldab:
Lennupileteid Svalbardi ja tagasi
Eestikeelse reisisaatja teenuseid reisi vältel
Kohalike giidide teenuseid
Vajalikku maismaatransporti
Sissepääsupiletit sauna
Hommikusööke ja lõunaseid snäkke retkede vältel
Majutust
Reisi hind ei sisalda:
Õhtusööke, lisasnäkke ja kindlustust
Lennuplaan:
BT 362. 30DEC TLL-RIX 05:30-06:20
BT 151 30DEC RIX-OSL 07:00-07:45
SK4490 30DEC OSL-LYR 11:10-14:20
SK4491 03JAN LYR-OSL 12:10-15:10
BT 154 03JAN OSL-RIX 19:50-22:25
BT 361 03JAN RIX-TLL 23:25-00:15+1