Aastavahetuse reis Bhutanis! Kuningriik, mille märksõnad on kaunis metsaga kaetud looduskekeskkond, mäeahelikud ja eriti külalislahed ning õnnelikud inimesed. Reis on tulvil kultuuriväärtusi, nii saame põhjaliku ülevaate Bhutani aja- ja kultuuriloost.
Reisijuht Kadri Raudsepp
Loe Bhutanist lähemalt siin.
2 vaba kohta
Reisi ajakava:
1.päev K 25.12 – Koguneme Tallinna lennujaamas Lennart Meri bareljeefi juures ja lendame Delhisse.
2.päev N 26.12 – Saabume Delhisse, tutvume Delhiga põgusalt.
3.päev R 27.12 – Hommikune lend Bhutani ja sõit Thimpusse (1,5 tundi). Maandume riigi ainsas lennujaamas, mis asub kaunis Paro orus, kus meid ootavad puhas mäestikuõhk, metsaga kaetud ahelikud, imposantsed kloostrid ja külalislahked kohalikud kirevates Bhutani rahvarõivastes. Õhtul külastame Trashi Chhoe Dzongi (ka Tashichho Dzong) ehk „hiilgava religiooni kindlust“, kus asuvad muuhulgas ka Bhutani „lohekuninga“ troonisaal ja kabinet. Lisaks vaatame üle Kuensel Phodrangi ja Soaki, kus asuva hiiglasliku 51-meetrise kullatud Shakyamuni Buddha kuju juurest avanevad kenad vaated Thimphu orule. Ööbime Thimpus.
4.päev L 28.12 – 130 000 elanikuga Thimphu on üks viimaseid pealinnu maailmas, kus pole valgusfoore ja nende asemel reguleerivad liiklust endiselt politseinikud. Kuigi ka uusehitiste puhul järgitakse rangelt traditsioonilise arhitektuuri esteetikat ja stiili, on linnas hulgaliselt iidseid templeid ja kloostreid, aga ka mõned diskoteegid, karaokeklubid ja baarid.
Pärast hommikusööki külastame pealinna vanimat pühakoda. Changangkha Lhakhang paikneb künka otsas mõne kilomeetri kaugusel südalinnast ja selles asub Avalokitešvara inkarnatsiooniks peetava Chenrizigi kuju. Käime ka Bhutani riiklikus raamatukogus, mis asutati 1967. aastal ja kus hoitakse maailma suurimat Tiibeti budismiga seotud kirjanduse kollektsiooni. Selle hulka kuuluvad 6100 käsikirja tiibeti ja bhutani keeles ning 9000 religioossete tekstide valmistamiseks kasutatud trükiplaati.
Täna külastame ka rahvapärimuse muuseumi, Bhutani käsitöö instituuti ja Postimuuseumi, mille viies galeriis saab aimu side, transpordi ja positeenuste arengust läbi Bhutani ajaloo, alates kunagistest kulleritest kuni tänapäevaste postmarkideni, mis on filatelistide ringkondades kõrges hinnas.
5.päev P 29.12 – Pärast hommikusööki sõidame Punakhasse (77 km ja umbes kolm tundi). Punakha/Wangdi kõrgus merepinnast 1300 m. Teelu peatume Dochulaa kurus (3150 m). Selge ilmaga avaneb sealt imeline vaade lumistele Himaalaja mäetippudele. Silmailu pakuvad ka 108 väikesele künkale püstitatud stuupat. Sealt lookleb tee alla sooja ja viljakasse Punakha orgu.
6.päev E 30.12 – Sõidame edasi Parosse. Teel külastame Chimi Lhakhangi, mille ehitas XV sajandil laama Drukpa Kuenley (rahvasuus tuntud kui „Püha Nõdrameelne“), kes alistas deemonid oma maagilise välgunoolega. Hoonet peetakse ka viljakuse templiks. Püha Nõdrameelne on ajaloos tuntud õpetaja, kellega seondub falliline sümboolika. Giidi selgitusi kuuldes tekib kindlasti soov Chimi Lhakhangi sisse astuda. Seal istubki Püha Nõdrameelne, ehkki praegu mõistagi vaid kujuna. Pöörake kindlasti tähelepanu seinamaalingutele, mis kujutavad pühaku tegusid. Väidetavalt on mitmeid paare pärast templi külastust lastega õnnistatud.
Sõidame uuesti üle Dochula kuru. Neid, kes söandavad turistide saginast veidi eemale seigelda, ootab ees põnev üllatus – meditatsioonikoopad, mis on peidus mägede vahel otse kuru kohal. Kääbikute urgusid meenutavate tillukeste avatud suuga koobaste seinad on kaetud kirevate budistlike maalingutega. Astume läbi ka Tachog Lhakhangist, mis tähendab tõlkes „suurepärase hobuse mäe templit“. Legendi tabas siin mediteerinud Thangtong Gyalpot nägemus vaimhobusest Balaha-anist, Avalokitešvara emanatsioonist. Ta otsustas rajada sinna templi ja kuulsa raudsilla, mis hävis üleujutuse tõttu 1969. aastal. Traditsioonilises stiilis raudkettidega sild taastati 2005. aastal. Templit peavad Thangtong Gyalpo järeltulijad. Parosse jõudes külastame Kyichu Lhakhangi, Rinpung Dzongi ja käime ka Bhutani riiklikus muuseumis. Ööbimine Paros.
7.päev T 31.12 – Matk Tiigripessa. Bhutani sõites tuleb kindlasti käia Takstangi kloostris. Pärast hommikusööki sõidame läbi imekauni Paro oru, kus külastajale jäävad silma traditsioonilised talumajad, nõtked pajud ja kärestikuline liustikujõgi, mis sööstab alla otse lumistelt mäetippudelt. Taktsangi klooster ehk Tiigripesa on üks Bhutani kõige pühamaid paiku, kuna see on seotud Guru Rinpotšega. Müüdi järgi lendas Guru Rinpotše 747. aastal Guru Dorje Drolo kujul leegitseva daakini-ematiigri seljas Paro Taktsangii kaljule, kus ta mediteeris ja alistas kurjad vaimud. Õhtuks jõuame tagasi Paro linna, kus võtame ka uue aasta vastu.
8.päev K 01.01 – Lendame Delhisse, vaba pealelõuna. Öö Delhis.
9.päev N 02.01 – Lendame Tallinna. Aastavahetuse reis Bhutanis on lõppenud.
Reisiplaan võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt.
Reisi hind sisaldab:
Kõiki reisikavas toodud lende
Eestikeelse reisisaatja teenuseid reisi vältel
Vajalikku maismaatransporti
Majutust kogu reisi vältel
Kohaliku giidi teenuseid Bhutanis
Toitlustust Bhutanis
Reisi hind ei sisalda:
Viisatasu, kindlustust ja toitlustust Indias