Ameerika reis reis viib osalised Los Angelesse, Las Vegasesse ning rahvusparkidesse Nevada, Arizona, Utah ja California osariikides. Vaatame üle Suure kanjoni, Monumentide oru, Antelope ja Bryce kanjonid, Zioni rahvuspargi, Surmaoru ja Sekvoia ning Yosemite rahvuspargid. Sõidame ka kuulsal Route 66 maanteel. Kohapeal liigume oma väikebussiga.
Reisijuht Peeter Roos
Reisi ajakava:
1.päev N 09.10 – Alustame teekonda Tallinna lennujaamast ja lendame Los Angelesse. Täna suuri plaane ei tee, seame end hotellis sisse ja puhkame.
Päike ja palmipuud, filmistaarid ja Hollywood, surfiparadiis kuldsete liivarandadega, tänavakunstnikud, vilkad tänavad ja maailmakuulsad vaatamisväärsused on meid ootamas LA-s. Saame kerge maigu paljude lemmiklinnast, kuid teeme LA-ga rohkem tutvust reisi lõpu poole. Täna puhkame.
2.päev R 10.10 – Sõit Hiidsekvoiade rahvusparki ja uurime sealseid harukordseid puid.
100 miljonit aastat tagasi võis hiidsekvoiasid leida laialdastelt aladelt, kuid tänaseks on neist alles jäänud vaid üürike. Jääaja külm kliima ning hilisemate kolonistide raietöö on suurema osa neist võtnud. Sõites piki looklevat mägiteed jõuame Sierra Nevada mäenõlvadele, kus näeme oma silmaga maailma kõige suuremaid elusolendeid. Võimsas hiidsekvoiade rahvuspargis kõrgub meie kohal rohkem kui 8000 kolossaalset puud. Hiidsekvoiade kõrgus võib vabalt ulatuda üle 90 meetri. Näeme ära ka mahult maailma kõige suurema puu, rohkem kui 2000 a. vanuse General Shermani hiidsekvoia, mille diameeter ulatub üle 11 meetri. Hiidsekvoiade rahvuspark on justkui rännak tagasi aega, kus saame osa harukordsest eelajaloolisest maakera loodusest.
3.päev L 11.10 – Täna suundusme võimsasse Yosemite rahvusparki sealseid kuulsaid mägesid ja jugasid uudistama.
Yosemite org on palistatud kuulsate kaljudega, mille vahelt leievad mühisevad joad oma tee orgu. Kirjute aasade vahele on tikitud lopsakad tamme- ja männisalud, mis üheskoos loovad harmoonilise looduse vaatemängu. Looduslik graniitkalju Half Dome (poolkuppel) on Yosemite üks tõmbenumbritest. Üks kalju pool on kumer ning teine pool vertikaalsete kaljuseintega (siit ka nimi), kus professionaalsed alpinistid armastavad end proovile panna. Samasugune vertikaalsete seintega ronijate lemmikmägi on El Capitan, mida näeme meiegi. 2307 m kõrgune El Capitan on üks maailma suurimatest kivirahnudest. Külastame ka grandioosset Yosemite juga, mis oma 739 meetriga on rahvuspargi kõrgeim.
4.päev P 12.10 – Läbime Surmaoru, õhtuks jõuame Las Vegasesse.
Surmaoru kõrbes väljendab end ilus, ent ohtlik loodus kogu oma eheduses. Meie teekonda läbi Surmaoru kaunistavad punased, tumepruunid, mustad, kollased, hallid mäed. Surmaorg on koduks kuivadele soolaväljadele ja liuglevatele liivadüünidele, müstilistele, uitavatele kividele, mahajäetud kullakaevandustele ja kummituslinnadele. Ameerika kõige madalam koht, 86 m allpool merepinda, asub samuti siin. Surmaorus on registreeritud ka maailma kõige kuumem temperatuur 56.7oC. Iga-aastane juulikuu keskmine temperatuur on üle 40oC ning sademeid langeb aasta jooksul vaid kolmel päeval. Vaenuliku keskkonnaga Surmaorus elavad koiotid, lõgismaod, rohtlajänesed, skorpionid, iguaanad ja kilpkonnad. Õhtuks jõuame kasiinopealinna, Las Vegasesse.
5.päev E 13.10 – Hommikul sõidame president Herbert Hooveri järgi nime saanud tammil ning suundume seejärel Grand Canyoni juurde, mis kuulub seitsme maailma loodusime hulka ja on üks populaarsemaid looduslikke vaatamisväärsusi Ameerikas.
Kuulus Hooveri tamm asub Nevada ja Arizona piiril. 30ndatel valminud tammi ehitasid kokku 21 000 meest, kellest 100 sinna ka oma elu kaotasid. Kõrguselt teine tamm (221 m) USA-s hoiab enda taga riigi suurimat veereservuaari. Mead’i järv on pindalalt 640 km2. Pärast Hooveri tammil uudistamist suundume Grand Canyonisse. Naudime hingetuks tegevaid vaateid värvilistele kaljudele ja 1857 m sügavusele orule, mille põhjas lookleb ajatus rahus Colorado jõgi. Suur kanjon on Colorado jõe uuristatud org, millel pikkust 446 km. Viis miljonit aastat kestnud jõe uuristav tegevus on paljastanud sügavad kivikihid, kust saab rohkem aimu meie geoloogilisest ajaloost.
6.päev T 14.10 – Täna vaatame üle Monumentide oru, mis on olnud paljude vesterni-filmide peamine võttekoht. Pealelõunal suundume ebamaisena mõjuvasse Antelope kanjonisse.
Monumentide org on kuiv kõrbeala, kust kerkivad kõrgustesse eriskummalised künkad. Erosiooni toimel tekkinud järskude nõlvadega künkad on endale ka vastavad nimed saanud, nagu näiteks Kolm Õde, Lääne ja Ida Labakinnas, Elevandiküngas jne. Monumentide orus on filmitud paljude vesternide stseene nagu “Indiana Jones“, aga siin on aset leidnud ka Stanley Kubricku “Kosmoseodüsseia“, “Forrest Gump“, “MacGyver“ ja “Doctor Who“ filmivõtted.
Pärastlõunal külastame Antiloobikanjonit, kus on justkui pintsliga tõmmatud voolujoonelised kaljuseinad. Vee-erosioon kitsas kaljulõhes on pehme liivakivi vorminud müstiliseks vaatepildiks. Külastajaid võlub ebamaine valguse ja varjude mäng kumerate kaljuformatsioonide vahel. Loodusfotograafide lemmikpaik!
7.päev K 15.10 – Looduslik amfiteater, Bryce Canyon, sõidame läbi ka Zioni rahvuspargist.
Bryce kanjoni looduslik amfiteater on selle reisi järjekordne ahhetamapanev vaatamisväärsus. Amfiteatri tuhanded punakuldsed liivakivi figuurid ehk hoodood pürgivad kõrgustesse. Indiaanlaste mütoloogia kohaselt on need hoodood aga Legendirahvas, kelle Coyote kivideks muutis. Imetleme maagilisi panoraamvaateid ning uudistame teravikke ka lähemalt.
Pärastlõunal sõidame läbi Zioni rahvuspargist. Rahvuspark on tuntud oma sügavate kanjonite poolest, mis on sinna tekkinud jõgede uuristaval toimel. Zioni orus ümbritsevad meid lopsakas loodus ning võimsad punakaspruunid kaljud. Orul on sügavust rohkem kui 800 meetrit.
8.päev N 16.10 – Jõuame tagasi Los Angelesse.
9.päev R 17.10 – Vaatame üle LA populaarsemad piirkonnad.
Täna tutvume lähemalt Los Angelese populaarsete kohtadega. Uudistame kuulsas Griffithi observatooriumis, kus on mitmeid kosmose- ja teaduseteemalisi väljapanekuid. Siit on näha ka ikoonilist Hollywoodi silti Lee mäenõlval. Hollywoodi sildi tähtedel on kõrgust peaaegu 14 meetrit ning kogu sõna pikkus on u. 107 m. Jalutame ka ülituntud Hollywoodi kuulsuste alleel (Walk of Fame). Alleel on üle 2500 tähe silmapaistvatele inimestele meelelahutustööstuses. Siin on nimelise pühendusega tähe saanud Michael Jackson, Marilyn Monroe, Johnny Depp, Charlie Chaplin jpt.
Naudime ka Hollywoodi staaride kodukandi, Beverly Hillsi võlusid. Beverly Hillsist leiame luksuskaupade poetänavad ning ka Ameerika kõige kallimad tänavad, kus elada. Linnatuuri lõpetame Santa Monica kail, mis on kuulsa Route 66 lõpp-punkt. Kaunite vaadetega Santa Monica kail on vilgas lõbustuspark, mitmed restoranid ja kalapüügikohad. Kai kõrval laiuvad kuldsed liivarannad.
10.päev L 18.10 – Asume koduteele.
11.päev P 19.10 – Saabume Tallinna lennujaama. Reisi lõpp.
Reisiplaan võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt.
Hea teada:
Ameerika on kolossaalne ning vahemaad on hoopis midagi muud kui Eestis. Sõidame läbi päris pikki vahemaid võimsateks kogemusteks ja et kohal olla nendes imelistes ning ainulaadsetes rahvusparkides.
Reisi hind sisaldab:
Lennupileteid Los Angelesse ja tagasi
Kohapealset maismaatransporti
Kõiki ööbimisi
Eestikeelse reisisaatja teenuseid
Rahvusparkide tasusid
Reisi hind ei sisalda:
Reisikindlustust ja toitlustust