Tutvume Montenegro pealinna Podgoricaga, kergemad retked Durmitori- ja Biogradska Gora rahvusparkides, käime raftingul Tara jõel ning vaatame üle kuulsa Tara jõe silla. Peale aktiivsemaid päevi sõidame Sarajevo ja Horvaatia (sh Dubrovnik) kaudu Kotori lahe kaunimaid paiku vaatama, reisi viimase päeva veedame Aadria mere äärses kena vanalinnaga Budva linnas.
Reisijuht Kaarel Liivamäe.
Reisi ajakava:
1.päev R 20.09. – Koguneme Tallinna lennujaamas Lennart Meri bareljeefi juures kell 11:00 ja lendame Istanbuli kaudu Podgoricasse (saabume 19:10). Seame end hotellis sisse.
Montenegro pealinna Podgorica minevik on olnud üpris sünge. Linn on kaks korda maailmakaardilt sõdade käigus minema pühitud, käinud käest kätte roomlastest otomanide ja austria-ungarlasteni. Keerulist ajalugu õhkavatel linnatänavatel jalutades justkui tundub, et Podgorica on pidevas indentiteedikriisis. Räsitud ilmest hoolimata on Podgoricas oma võlu, kus vana kohtub uuega, kus mitmed rohelised linnapargid ja kirju kohvikukultuur lisavad karakterit. Vahemerehõnguline rõõmsameelne olek kohalike seas on hästi tunda.
2.päev L 21.09. – Peale hommikusööki jalutuskäik Podgorica kesklinnas, pealelõunal sõit Durmitori rahvusparki Zabljakisse. Teel vaatame üle Ostrogi kloostri.
Ostrog on Balkani üks olulisemaid palverännu sihtkohti. See õigeusu klooster on tituleeritud üheks Montenegro imeks. See on ehitatud 1665. aastal, suures osas kaljukoopassse ning vaid fassaad piilub koopasuust välja. Valge klooster tumeda kalju taustal on justkui juhatavaks majakaks kümnetele tuhadetele Ostrogi külastavatele palveränduritele. Ostrogi kloostri eest avanemad kaunid vaated Zeta orule.
UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv Durmitori rahvuspark on jääliustike ja maa-aluste jõgede poolt kujunadatud paekivi massiiv. Seal ootavad meid sügavad kanjonid, helesinised liustikujärved (kohalike seas tuntud ka kui “mägede silmad“) ning Durmitori mäeahelik, mida kroonib Montenegro kõrgeim tipp, 2523 m kõrgune Bobotov Kuk. Durmitori rahvuspark on koduks mitmetele kaitsealustele looma- ja endeemsetele taimeliikidele ning on populaarne sihtkoht matkajatele, mägironijatele, suusatajatele ja kärestikuliste jõgede raftinguks.
3.päev P 22.09. – Väljasõit mööda Tara jõe kanjonit Biogradska Gora rahvusparki, jalutuskäik ümber Biogradska järve. Täna vaatame üle ka Tara jõe silla (ülal fotol). Ööbime Zabljakis.
Unikaalse ökosüsteemiga ja järskude seintega 78 km pikkune Tara jõe kanjon on kõige sügavam kanjon Euroopas – kuni 1300 meetrit. Üle Tara jõe laiub ka aukartustäratav 365 meetri pikkune Đurđevića sild (ülal fotol), mis oli omal ajal suurim autodele mõeldud betoonist kaarsild. Tara sild on 10 maailma kõige kaunima silla nimistus.
Biogradska Gora rahvuspargis, mis on vanim Montenegros, leiame ühe vähestest Euroopas alles jäänud ürgmetsadest, kus nii mõnegi puu vanuseks on üle pooletuhande aasta. Teeme kosutava jalutuskäigu ümber 1094 meetri kõrgusel laiuva Biogradi liustikujärve. Jalutuskäigul naudime nii metsaradasid, laudteid kui ka kauneid vaateid järvele ja ümbritsevatele mägedele.
4.päev E 23.09. – Hommikune jalutuskäik Musta järve äärde Durmitori pargis, pealelõunal sõit raftingulaagrisse Bosnia-Hertsegoviinas (ööbime kämpingutes).
Must Järv on üks kauneimaid Montenegro liustikejärvi. Legendi kohaselt asus kunagi Musta järve asemel hoopis mungaklooster, mille pühak Sava needis. Maa lõhenes, süvikust tõusis vesi, mille põhja klooster vajus. Hirmsa juhtumi tõttu hakati seda kutsuma Mustaks järveks. Kui olla korrektne, siis see koosneb tegelikkuses kahest järvest: Väike ja Suur. Kaks järve on omavahel ühendatud veekitsusega, mis suvel kuivab, moodustades kaks täiesti erinevat veekogu. Musta järve suubuvad arvukad mägiojad ja seda ümbritsev okaspuumets koos maaliliste vaadetega mägedele teevad selle üheks populaarseimaks matkamiskohaks Montenegros. Päeva lõpuks jõuame järgmisesse riiki, Bosnia Hertsegoviinasse, kus ööbime raftingulaagris. Järgmise päeva seiklus on juba käega katsutav.
5.päev T 24.09. – Raftingupäev Drina ja Tara jõel (igaüks saab hakkama). Ööbime kämpingus.
Tara jõel ei saa raftingust üle ega ümber. Kuigi meie ei lähe kohe kõige võimsamaid kärestikke vallutama, siis elamus on sellegipoolest garanteeritud ning tegevus on jõukohane ka neile, kes pole enne raftingut teinud. Meie mitmetunnisel retkel saadavad meid kogenud ja oskuslikud parvejuhid. Üle 20 km raftinguteekonna jooksul jääb aega ka rahulikult ümberkaudsete jugade, maastiku ja allikate imetlemiseks. Miks mitte ka korra karastavasse mägijõkke ujuma hüpata?
6.päev K 25.09. – Jeebisafari ennelõunal, pealelõunal sõidame mööda maalilisi mägiteid pidi Sarajevosse.
Meie 4-5 tunnine jeebisafari viib meid avastama Sutjeska rahvusparki. Näeme üht Euroopa viimastest põlismetsadest – Perucica, imetleme 80 meetrist Skakavaci juga, sõidame läbi imeilusa Prijevori mäekuru ning kuuleme lugusid Tjentiste sõjamälestusmärgist.
Pärast kosutavat jeebisafarit võtame ette maalilise teekonna Bosnia Hertsegoviina pealinna Sarajevosse. Linn on niimõnegi mällu jäänud oma kurikuulsa mineviku pärast. Franz Ferdinandi ja tema abikaasa palgamõrv Ladina silla ääres oli Esimese Maailmasõja ajendiks. Rusuvad ajad valitsesid ka 90ndatel Bosnia sõja ajal, mil Sarajevo oli ümber piiratud neljaks aastaks. Linnast sisse ja välja sai vaid käsitsi kaevatud maa-aluste tunnelite kaudu. Mõnikord Euroopa Jeruusalemmaks tituleeritavast Sarajevost leiab praegugi nii sünagooge, katoliku- ja õigeusu katedraale kui ka mitmeid mošeesid. Tänapäeval peidab mägedest emmatud idülliline pealinn postkaardipildi väärilisi kohti igal nurgal. Vilgas elu, siiralt sõbralikud kohalikud ja kustumatu Bosnia vaim jätavad sooja mälestuse.
7.päev N 26.09. – Enneleõunal tutvume Sarajevoga, pealelõunal suundume Neumi kuurortlinna Bosnia-Hertsegoviinas. Teel peatus kaunis Mostari linnas. UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Mostari linn on kuulus oma 16. saj. otomanide poolt ehitatud Vana Silla tõttu (Stari Most). Sealt on linnake ka oma nime saanud. Imetleme silda ning jalutame Mostari värvikatel tänavatel.
Bosnia Hertsegoviina on teine maailma kõige lühema rannikualaga riik. Neum on ainukene Aadria mere äärne linn, mis riigil ette näidata on. Neumist mööda rannikuäärt nii põhja kui lõunasse jääb Horvaatia. Neumi kuurortlinnas ujume kristallpuhtas Aadria meres, naudime rannapromenaadi ja lõunamaa soojust.
8.päev R 27.09. – Täna suundume mööda rannikuteed pidi Kotori lahe äärde. Läbime ka Horvaatia, teel 3-tunnine peatus Dubrovnikus. Ööbime Kotoris.
Ühe päeva jooksul läbime kolm riiki. Neumist Bosnia Hertsegoviinas sõidame mööda Horvaatia Dalmaatsia rannikuala Kotori laheni Montenegros. Teel olles peatume ka Dubrovnikus. Jalutame Dubrovniku vanalinnas, mis sarnaselt Tallinna vanalinnaga kuulub samuti UNESCO maailmapärandi nimekirja. Pole ime, et Aadria mere pärli hästisäilinud barokk, renessansi ja gooti stiilis kirikud, katedraalid, kloostid ja purskkaevud olid tuntud seriaali Troonide Mängu mitmeteks võtteplatsideks. Dubrovnik on tõeline vahemereline paradiis.
Õhtuks jõuame Kotori lahe äärde. Kogu Kotori lahte on iseloomustatud kui üks kõige kaunima maastikuga koht maailmas. Laht on ümbritsetud dramaatilistest mägedest. Mõnikord on Kotori lahe ümbrust oma iseloomuliku välimuse tõttu kutsutud ka Euroopa kõige lõunapoolsemaks fjordiks. Kotori lahes samanimelises linnas on meie selle reisi järjekorde UNESCO nimistusse kuuluv ala. Kotori 12.-14. saj. ehitatud kultuurilooline vanalinna ala viib meid justkui ajas tagasi.
9.päev L 28.09. – Kotori lahe kaunimad paigad: Perast ja Puerto Montenegro.
Perast meenutaks justkui tükikest Veneetsiat, mis on mööda Aadria merd alla triivinud ja Kotori lahes oma pelgupaiga leidnud. Tänapäevane Perast on väike ja rahulik linnake, andes arvukate kirikute ja kaitsetornidega aimu oma jõukusest ja võimsusest Veneetsia Vabariigi aegu. Puerto Montenegro on tervitanud seilajaid juba aastasadu.
10.päev P 29.09. – Sõidame Aadria mere äärsesse Budva linna, teel Lipa koobaste külastus. Vaba pealelõuna ilusa vanalinnaga Budvas.
Lipa koobastes tervitavad meid 2.5km pikkuses radaderägastikus stalakmiidid ja stalaktiidid, looduslikud sambaformatsioonid koopakambrites ja jahe temperatuur, mis kõigub 10 kraadi ringis. Lipa koopad on ühed suurimad Montenegros.
4 saj. e.m.a. kreeklaste rajatud ning keskajal oma praeguse välimuse saanud Budva linn helesinise Aadria mere ääres on külastamist väärt koht. Rikkaliku ajalooga vanalinn, randade ja märkimisväärsete monumentidega Budva on ideaalne koht Balkani seiklusreisile punkti panemiseks.
11.päev E 30.09. – Sõidame Podgoricasse ja lendame Istanbuli kaudu Tallinna (09:50-17:20). Reisi lõpp.
Reisi ajakava võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt.
Reisi hind sisaldab:
Lennupileteid Podgoricasse ja tagasi
Eestikeelse reisisaatja teenuseid reisi vältel
Vajalikku maismaatransporti
Majutust kogu reisi vältel
Programmis toodud väljasõite
Toitlustust raftingupäevadel
Sissepääsupileteid
Reisi hind ei sisalda:
Kindlustust ja isiklikke kulusid
Toitlustust väljaspool raftingupäevi
Broneerimine
