Korralik matkavarustus Islandi reisil tagab sulle muredevaba matkamise. Igal seiklejal tekib küsimus, mida matkale kaasa võtta ja mida mitte? Eriti, kui tegu on Islandiga, kus ilm vahetub kiiremini kui jõuad “Markarfljótsgljúfur“ öelda. Tuginedes isiklikele kogemustele, olen kokku pannud Islandi matkareisi varustuse nimekirja ja kasulikud nipid, mis võiks olla abiks sinu järgmise matka ettevalmistusel.
Üldised matkareisi tõed
Siinsed soovitused sobivad hästi Laugaveguri matkaraja läbimiseks, kus on ööbimine telkides.
Mitmepäevasel matkareisil ööbimisega telkides tuleb kogu kraam ise seljas ära vedada. Jälgima peaks, et kaasas on täpselt nii palju kui vaja ja täpselt nii vähe kui võimalik.
Riietust kaasapakkides jälgi kihilise riietuse põhimõtet. Kui parasjagu mäest üles rühid, siis keha läheb kiiresti kuumaks. Pikemat puhkepausi tehes jahtub keha maha. Siis on hea kerge jope peale visata, et külmetama ei hakkaks. Kihid aitavad ka Islandi muutliku ilmaga.
Matkavarustus Islandi reisil päevaks:
Seljakott minimaalselt 60l, meestel 80l
Mitmepäevase matkareisi puhul võiks seljakoti raskus jääda 15-20 kg kanti. Jälgi, et seljakott oleks mugav ja kuskilt ei hõõruks. Seljakotil peab kindlasti olema ka vihmakate!
Kerge seljakott päevasteks matkadeks
Islandi matkareisil Laugaveguri rajal on võimalusi matkata ka kämpaplatsi ümber kergema kotiga. Kerge seljakoti sisse peaks mahtuma snäkid, vihmariided, joogipudel, isiklikud ravimid ja mõned hügieenitarbed. Seda saab ka lennukis käsipagasi kotina kasutada. Kui kerget seljakotti parasjagu ei kasuta, siis rulli see väikseks ja paki suurema seljakoti sisse.
Sissekäidud matkasaapad
Mugavad ja sissekäidud matkasaapad on iga eduka matka alustalad. Kui sa ostad eesseisva matka jaoks spetsiaalselt uued jalanõud, siis pane aga saapad jalga ja hakka nendega juba Eestis olles tööle jalutama, koeraga jalutama, poes käima või võta ette mõni pikem matkapäev Eesti radadel. Põrguvalu tekitavad villid võivad kogu su matkakogemuse ära rikkuda. Jälgi, et saapad oleks kindlasti kõrge säärega (toetaksid hüppeliigest), vetthülgavast materjalist (nagu nt. goretex) ja jäiga tallaga.
Kerged jalanõud (kanna juurest kinnised sandaalid)
Laugaveguri rajal läheme ka jala läbi (mitte üle!) mitme jõe. Jõe põhjas on tavaliselt teravate äärtega kivid. Kui sa just kargesse liustikujõkke sulpsu teha ei taha, siis hea tasakaalu nimel on teravatel kividel sobiv kanda sandaale või spetsiaalseid vees käimise jalanõusid. Kindlasti jälgi, et need kerged jalanõud oleks kanna juurest korraliku kinnitusega! Lihtsad varbavaheplätud veavad sind matkareisil alt. Need panevad kohe jõevooluga jala otsast plehku. Kaasavõetud kergeid jalanõusid on hea ka telklas paterdamiseks jalga tõmmata.
Veekindlad matkapüksid & vihma- ja tuulekindel jope
Islandil võib vabalt juhtuda, et päeva jooksul saad nautida sooja päikest ja kerget, mõnusalt jahutavat tuulekest, kuid järgmisel hetkel tervitab sind horisontaalne vihm ja tuulgi annab oma parima, et müts peast minema puhuda (jah, seda on juhtunud). Eeskujuliku vihma ja tuule koostöö tõttu vihmakeep sind ei aita. Panusta parem kvaliteetsetesse vihma- ja tuulekindlasse jopesse ja pükstesse. Islandil matkamiseks on 10 000 mm veepidavus vähe. See võiks olla vähemalt 15 000 mm. Õige riietuse valikuks konsulteeri matkapoes müüjaga.
Matkakepid
Tulevad sulle kindlasti kasuks, eriti järsematel langustel ja jõeületustel! Soovitan soojalt!
Kerge sulejope või sulevest & kerged matkapüksid
Laugaveguri matkarajal jalutame suure tõenäosusega ka lumel, kuid hoolimata sellest ei ole paksud joped sobivad. Vettivad kiiresti ja kuivavad kaua. Matkapüksid olgu samuti kerged ja õhku läbilaskvad.
3 paari matka- või spordisokke
Kui su jalad higistavad, siis puuvillased sokid vettivad kiiresti, kuivavad aeglaselt ja nii on ka villid kergemad tulema. Soovitan hoopis spetsiaalseid matka- või spordisokke.
2 alus- või t-särki & 3 komplekti aluspesu, pikkade käistega pluus
Ka nende kaasapakkimisel tasub jälgida, et need oleksid kiiresti kuivavast materjalist.
Fliis või analoogne riietusese
Fliis pane selga õhtul kämpaplatsil tiksudes. Õhtused temperatuurid võivad minna alla +10C. Külmavaresed saavad seda ka öösel kasutada ja mõnusalt magamiskotis kerra tõmmata.
Kindad, kerge müts & sall või buff
Hommikud võivad Islandil olla karged. Kaitse käsi, pead ja kaela külma eest. Kerged kindad tulevad abiks ka vihmase ilmaga. Ka need võiksid olla kiiresti kuivavast materjalist. Vanaema kootud villased kindad võivad sulle kahjuks lisaprobleeme valmistada.
Päikeseprillid & päikesekaitsekreem
Päikeseprillid olgu korraliku UV kaitsega. Pilvitul päeval lume peal kõndimine osutub ilma päikeseprillideta üheks Kolgata teeks. Ka SPFiga kreem on Islandil vajalik!
Hügieen matkareisil:
Isiklikud hügieenivahendid
Võta kaasa väike seep karbis või väikeses anumas kolm ühes keha-näo-juuste pesuvahend. Matka jaoks on mugavad ka näiteks tahked šampoonid. Jälgi, et sa klaaspotsikuid kaasa ei võtaks. Need kaaluvad mõttetult palju.
Niisked salvrätid
Läheb vaja rohkem kui arvata oskad. Nendega on hea käsi puhastada ja ka kehalt higi maha tõmmata.
Isiklikud ravimid
Matkajuhil on kaasas üldine esmaabikott, kuid omade, spetsiifiliste tervisemurede jaoks võta kaasa isiklikud ravimid.
Tualettpaber
Kui vaja kivi taha minna. ?
Ujumisriided
Landmannalaugaris saab looduslikus kuumaveebasseinis mõnuleda. Sündsuse huvides on ujumisriided rangelt soovituslikud.
Kerge matkarätik
Lähed ujuma või pessu… Abiks ikka. Võta kaasa kerge matkarätik, mida saab ühe keskmise kämbla suuruseks kokku pakkida. Kaalub vähe, kuivab kiiresti ja ruumi ka palju ei nõua.
Matkavarustus ööseks:
Magamiskott ( -10c)
Reeglina tasub kaasa võtta magamiskott, mille näidud jäävad veidi madalamasse temperatuurivahemikku, kui päriselt oodata võib. Islandi matkareisi magamiskott vali endale kerge ja temperatuuri mugavustsoon võiks jääda nulli ja mõne miinuskraadi vahele. Öiseid külmakraade suvisel Islandi matkal veel olnud ei ole, aga Islandilt võib kõike oodata.
Magamismatt
Magamismatiks sobib tavaline nö peno, millele on termokiht peale pandud, sest põhiline külm tuleb maapinnast. Pehmenduse jaoks on minul veel lisaks õhuke ja kerge täispuhutav magamismatt, sest Islandi telkimisplatsid on tavaliselt päris kõval pinnasel.
Soe ja pikk aluspesu, soe müts & villased sokid
Mis riided panna selga magamiseks telgis? Ööbimisega matkareisi magamisriietusega lähevad arvamused kahte leeri, kus üks pool ütleb, et riietuda tuleks õhukeselt ja teised ütlevad, et selga tuleb panna ikka korralikult riideid. Mina ütlen, et see on katsetamise asi, kus kõik sõltub sinu magamiskotist ja -matist ning personaalsest termostaadist. Olen täheldanud, et telgis ööbides külmetavad naised rohkem kui mehed. Aga ööseks pane igaljuhul pähe soe müts (suur osa sooja eraldub just peast) ja jalga villased sokid. Appi tulevad ka spetsiaalsed varbasoojendajad, mida matkapoodides leida võib.
Pealamp
Olgem ausad, suvel Islandil pealampi väga vaja ei lähe. Aga kui on vajadus öösel telgist välja koperdada põit kergitama või oled sunnitud võtma osa öisest, plaanivälisest telklaagri evakueerimisest (on ka seda ette tulnud), siis tasub pealamp siiski kaasa võtta. Taskulamp ja mobiilivalgustused võivad olla tülikad, sest neid kasutades on sul vaid üks käsi vaba.
Varia matkareisil:
Mõned veekindlad kotid riiete ja varustuse jaoks
Hoia oma matkavarustus Islandi reisil kuivana! Kui peaks juhtuma, et satud matkama vihmasel päeval, siis tasub seljakotis kogu varustus pakkida veel lisaks ka väiksematesse veekindlatesse kottidesse (kasvõi kilekotti või spetsiaalsetesse veekindlatesse kottidesse). Seda eriti magamisriiete, -mati, ja -koti puhul. Neid peab iga hinna eest kuivana hoidma!
Paar suurt prügikotti
See on üpris spetsiifiline soovitus Islandile matkama minnes. Öösel jääb seljakott telkides tihtipeale telgi eesruumi, millel tavaliselt põhja ei ole. Et su seljakott sopa peal ei vedeleks, on sellele soovituslik alla panna üks suurem prügikott või terve seljakott lausa prügikoti sisse tõmmata. Nii püsib seljakott kenasti puhta ja kuivana.
Toidunõud, termos, matkanuga, joogipudel
Sandberg Reiside Islandi matkareisil valmistame sööki ühise pajaga. Priimust ja potte pole sinul vaja eraldi kaasa võtta, aga matkavarustus Islandi reisil peaks sisaldama siiski ka isiklikke sööginõusid.
Akupank
Laadida saab Reykjavikis, kuid Laugaveguri matkarajal mobiililaadimise võimalust ei ole. Kämpaplatsidel on küll hütikesed ja kohalikud matkavahid, kes elektrit kasutavad, kuid avalikke pistikuid ei ole. PS! Akupank võta lennukis käsipagasisse. Äraantavasse pagasisse lennureisil seda jätta ei või!
Taassuletavad kotikesed
Igast suuremast Eesti toidupoest saab osta taassuletavaid kotikesi. Sinna on hea panna niiskust kartev varustus nagu näiteks mobiil, akupank, vihik jms. Taassuletavad kotikesed tulevad abiks ka siis, kui loodus matkarajal kivi taha kutsub. Esteetika huvides on viisakas kasutatud tualettpaber koti sisse panna ja endaga kaasa võtta, et alles telklaagris ära visata.
Fotoaparaat
Ilmselgelt on Islandil loodusimesid pildistada pea iga nurga peal. Tänapäeval on mobiilid kvaliteetsete fotode jaoks juba väga tasemel. Kui aga on suurem huvi fotograafia vastu, siis ei jää muud üle, kui fotokas kotti pakkida.
Kliimakindel ehk nö MacGyveri teip
Teip päästab sind mitmest täbarast olukorrast, kus on vaja parandada telki, saapaid, kotti, riideid. Ausõna, see teeb imesid! Kui tervet rulli ei taha kaasa vedada, siis keri osa teibist termose või joogipudeli ümber. Nii leiad teibi alati kiirelt üles.
Tuled sa meiega Islandi matkareisile või lähed omapäi muudele, põnevatele radadele kondama, siis loodan, et nüüd on pilt selgem, mida matkareisile kaasa pakkida ja mida mitte. Kui sul tekkis küsimusi või soovitusi, siis võta aga julgelt ühendust.
Kerget sammu!
Islandi matka reisijuht Kristiina Roosild