Salapärane Island ootab! Seiklusliku reisi vältel läbime Laugaveguri matkaraja Landmannalaugarist Þórsmörki. Laugavegur (55 km) on tunnistatud üheks maailma kõige kaunimaks matkarajaks. Selle läbimiseks kulub 3-4 päeva. Matkal leiame end kesk Islandi maagilist ja ääretult vaheldusrikast loodust. Meid on saatmas värvilised rüoliitmäed, rohelistel sambla-aasadel kekslevad lambad, podisevad mudabasseinid ja auravad fumaroolid. Uudistame vulkaanikraatreid ja laavavälju, ületame musta liiva kõrbesid. Matkame vahetus läheduses Mýrdalsjökulli ja kurikuulsale Eyjafjallajökulli liustikele. Tutvume ka populaarse Islandi Kuldse Ringi looduskaunite paikadega. Pane end proovile maailma kauneimal matkarajal!
Reisijuht Meriliis Kotkas
Vaata ka Islandi matkareisi 13.-25.08.2025
Reisi ajakava:
1.päev K 16.07 – Meie Islandi reis algab kogunemisega Tallinna lennujaamas Lennart Meri bareljeefi juures õhtul kell 21:20. Lendame otselennuga Reykjavikki.
2.päev N 17.07 – Pärast öist saabumist puhkame end korralikult välja. Täna on vaba päev Reykjavikis ringi uudistamiseks. Maailma kõige põhjapoolsem pealinn ootab. Arvatakse, et Reykjavik oli just see koht, kus 9. saj. lõpupoole esimene Islandi püsiasustus kerkima hakkas. Tänaseks elab linnas ja selle ümbruses 2/3 kogu Islandi populatsioonist ning on seejuures kõige puhtam, ökom ja turvalisem linn maailmas. Ööbime kesklinna lähedal hostelis.
3.päev R 18.07 – Kuldse Ringi päevaekskursioon koos Secret Laguuni külastusega.
Bussiekskursioon suurt füüsilist pingutust ei nõua, kuid Kuldse Ringi päeval avastame maailmakuulsaid looduskauneid kohti. Meie esimesel sihtpunktil, UNESCO ridadesse kuuluval Þhingvelliri rahvuspargil on kõikide islandlaste südames eriline koht. Just siin, Euroopa ja Põhja-Ameerika laamade lahknemispunktil lõid islandlased 930. a-l esimese parlamendi kogu maailmas. Ühes kohas on korraga põnev ajalugu ja kultuur ning ainulaadne geoloogiline eripära. Imetleme siinset kirikut, ääretult puhta veega Þingvallavatni järve, riftioru basaltsambaid ja Öxararfossi koske.
Edasi ootab meid võimas Haukadaluri geotermaalorg. Haruldane kant on koduks kuumaveeallikatele ja fumaroolidele, mulksuvatele mudabasseinidele. Kõiki purskavad kuuma vee ja auru allikaid nimetatakse geisriteks just siinse Suure Geysiri järgi. Suure Geysiri tegevus on nüüdseks raugenud. Küll aga leiame siit tema naabri. Strokkuri geiser purskab meie rõõmuks vett ja auru 20 m kõrgusele iga 6-10 minuti tagant.
Võtame suuna järgmisele Kuldse Ringi tuntud vaatamisväärsusele. Gullfoss (Kuldne Kosk) langeb 32 meetrit, mühisedes dramaatiliselt sügavasse jõekanjonisse. Võta kaasa veekindlad riided! Isegi päikselisel päeval võib siin märjaks saada.
Päeva lõpetame islandlaste meelistegevusega, kuumaveebasseinis mõnusalt lõõgastudes. Secret Lagoon on Islandi kõige vanem avalik kuumaveebassein, mis tervitab külalisi aastast 1891. Secret Lagoonil on ka päris oma armas Väike Geiser, mida saad basseini ääres imetleda. Ümber basseini aurab maa ja siit leiad ka mitmeid maapõuest tuleva soojuse peal töötavaid kasvuhooneid. Õhtuks oleme tagasi Reykjavikis.
4.päev L 19.07 – Hommikul sõidame Landmannalaugarisse, matka alguspunkti. Pärastlõunal uudistame Landmannalaugari ümbrust, teeme esimese matka (u. 6 km), naudime kuumaveeallikaid.
Varajasel hommikupoolikul võtame suuna Islandi lõunapoolsele mägismaale. Mida lähemale sihtpunktile, seda seikluslikumaks läheb ka sõidutee. Sõidame mööda ühest Islandi aktiivseimast vulkaanist Heklast. Keskajal nimetati vulkaani Põrguväravateks ja tundub, et õigustatult. Vulkaan on viimase tuhande aasta jooksul pursanud üle 20 korra.
Islandi reis juba üllatab! Landmannalaugarisse jõudes avanevad meile ulmeliselt võimsad vaated laavaväljadele ja värvilistele mägedele. Tundub, et oleme Maalt lahkunud… Seame end kämpinguplatsil telkides sisse, sööme lõunat ning valmistume tänaseks matkaks. Valikus on mitmeid radu. Täna suure tõenäosusega üle 6 km ette ei võta, kuid matkaraja lõppvaliku dikteerib ette ilm! Pärast kosutavat matka on sul võimalus mõnuleda looduslikult soojas jões, kus jääkülm liustikuvesi seguneb tulikuuma maapõuest tuleva veega. Õhtul teeme koos süüa, ajame juttu ja naudime kämpaplatsi rahvusvahelist matkajate melu.
5.päev P 20.07 – Järgmine matkapäev Landmannalaugaris (600 m). Matkame Ljotipolluri järve (663 m) äärde. Ööbime taas Landmannlaugaris, seega matkame vaid päevakotiga. Päevateekond 13.6 km ja 5-7 h.
Ärkame, sööme hommikust. Ka tänase päeva veedame Landmannalaugari ümbruses. Matkal koguneb küll kilomeetreid, kuid üldiselt on tegemist suhteliselt lauge matkarajaga, mõne lühema tõusuga. Matkame Ljotipolluri (tõlkes: Kole Lomp) järve äärde. Tegelikult väga kaunis järv on tekkinud kustunud vulkaani kraatrisse. Sügavpunased kraatriseinad loovad terava kontrasti koobaltsinise järve ning ümbritseva erkrohelise samblaga. Soovijatel on võimalus turnida ka Stúturi vulkaanikraatri äärele. Meie ümber on imekaunid rohelised mäed ning rohkem kui 500 aasta vanused laavaväljad. Laavanukkide vahelt piiluvad mõnikord välja uudishimulikud lambad. Täna on viimane võimalus nautida Landmannalaugari kuumeveeallikaid, sest homme on juba uus ööbimispaik ootamas.
6.päev E 21.07 – Alustame 4-päevast matka Þórsmörki. Landmannlaugarist (600 m) matkame Hrafntinnuskerisse (1100 m). Päevateekond 12 km ja 4-5 tundi. Pärastlõunal soovi korral väike lisamatk.
Pärast äratust sööme hommikusööki ning pakime kokku kõik kodinad (k.a. telgid). Ees on ootamas 12 km, mille jooksul tõuseme 500 meetrit. Täna saab Sinu fotoaparaat vatti, sest vaated on ahhetamapanevad. Alustame Laugahrauni laavaväljal matkates ning jõuame 855 meetrise Brennisteinsalda (tõlkes: Väävlilaine) mäe jalamile. Mäge peetakse Islandi üheks kõige värvilisemaks, mille nõlvadel on peaaegu kogu vikerkaar esindatud. Mäe ääres auravad ja kohisevad fumaroolid ning õhus on tunda joovastavat mädamuna lõhna. Maagilisust õhkavast ümbrusest on vaid ükssarvikud puudu!
Matkame aina kõrgemal mägismaale, kus oleme rohkem ka ilmataadi meelevallas. Võib juhtuda, et mõni hetk matkame paksus udus, mille tuul kiirelt laiali ajab. Niimõnegi sammu saame täna teha lume peal. Pane vaim valmis ka tugevama tuulega kohtumiseks! Ainukene roheline laik meie 12 km jooksul on Stórihver geotermaal-ala. Siin tervitavad meid mulksuvad mudabasseinid ja väikesed soojad ojakesed, mille ümber roheline sammal meelsasti kasvab. Siin-seal üritab keev vesi mõnest väiksemast praost väljapääsuteed uuristada. Hiliseks pärastlõunaks jõuame Hrafntinnuskeri kämpinguplatsini, mis on ka kogu matka kõige kõrgem punkt (1100m).
7.päev T 22.07 – Islandi reis jätkub matkaga Hrafntinnuskerist (1100 m) Álftavatni (530 m). Päevateekond 12 km ja 4-5 tundi. Pärastlõunal soovi korral väike lisamatk.
Hrafntinna tähendab islandi keeles obsidiaani. Oleme ümbritsetud suurest obsidiaaniväljast ehk vulkaanilisest klaasist. Tumemust, ent imekaunilt läikiv kivim on Troonide Mängu sõpradele tuntud ka kui draakoniklaas. Oleme nii sügaval Islandi mägismaal, et siia pääseb vaid matkates või valitud seltskonna nelikveo autodega.
Alustame oma tänast matka ületades väiksemaid lõhestikke, mille on lumesulamisvesi pinnasesse uuristanud. Oleme tunnistajaks looduse drastilisele muutumisele. Värvilised rüoliitmäed on seljataga ning nüüd ümbritsevad meid palagoniitmäed. Enne tänast järsku langust näeme võimsat vaadet allolevale lopsakalt rohelisele orule. Hea ilma korral näeme ka mägismaa kohal kõrguvaid majesteetlikke Myrdalsjökulli ja Eyjafjallajökulli liustikke. Taamal paistab Álftavatni järv, mille ääres on meie kämpinguplats, kuid sinna on veel pool teest matkata. Võtame matkasaapad jalast ja kõnnime läbi karastava liustikujõe. Pärast mägedest allatulekut kulgevad matka viimased kilomeetrid laugel samblaväljal.
8.päev K 23.07 – Álftavatnist (530 m) matkame Emstruri (500 m). Päevateekond 16 km ja 6-7 tundi. Pärastlõunal soovi korral väike lisamatk.
Nagu eelnevatel päevadel, pakime hommikul varustuse ja telgid kokku, sööme toeka hommikusöögi ning Islandi reis jätkub seljakotid seljas. Järgnevatel päevadel on meid ootamas nii mõnigi tõus ja langus, kuid nüüdseks on nad tunduvalt laugemad kui eelmisel kahel päeval. Täna kõnnime läbi kahe värskendava jõe, rohelistel aasadel, mööda kustunud vulkaanidest ja šlakikoonustest, üle vanade laavaväljade. Oleme Islandi puutumata looduse keskel. Meid on pidevalt saatmas võimsad liustikud. Teeme pildipeatusi sildadel, mille all kohisevad kärestikulised jõed. Hvanngili orust leiame 80ndatel lambapidajate tarbeks ehitatud hüti. Hütt oli ajutiseks peavarjuks talunikele, kes sügisel mägismaal oma lambaid kokku ajasid. Nüüdseks tervitab hütt aga matkajaid. Pärast 16 km läbimist jõuame imearmsale Emstruri kämpinguplatsile, mis on sügavas orus, kaitstud tuule ja tormi eest.
Õhtul teeme soovijatega lühikese lisamatka 200 m sügavuse Markarfljótsgljúfur kanjoni äärele. Kanjon on üks tõeline Islandi peidetud aare. Suured turismibussid siia tulla ei saa, seega jõuavad kanjonit imetlema vaid vähesed. Grandioosse kanjoni seinad võtavad oma värvidega silmade eest kirjuks. Fotograafide meelispaik!
9.päev N 24.07 – Jõuame Þórsmörki (200 m). Päevateekond 15 km ja 6-7 tundi.
Täna hommikul matkame üle kanjoni, kuid juba tunduvalt kitsama ja turvalise koha pealt. Sillal saame imetleda tohutukiiret, kärestikulist jõge kanjoni põhjas. Ees on ootamas mõned suuremad tõusud, kuid hiljem naudime matka muinasjutuliselt künklikul maastikul. Jõuame aina lähemale kurikuulsale Eyjafjallajökulli liustikule, mille all 2010. a. pursanud vulkaan kogu Euroopa lennuliikluse nädalaks seiskas. Läbime jala viimase jõe ning jõuame Þórsmörki. Siin on juhtunud midagi eriskummalist! Viimasel viiel päeval ei ole meie teel olnud mitte üht puud ega põõsajupatsitki, kuid nüüd oleme ümbritsetud kasemetsast.
10.päev R 25.07 – Varupäev / Matk Þórsmörki ümbruses päevakotiga.
Piksejumal Thor olevat oma võluhaamriga vastu maad põrutanud ning nii sündiski Þórsmörki oaas keset üksluiseid laavavälju ja musta liiva kõrbesid. Ei tea, kas põhjamaade jumal Thor ise siinset kanti hästi hoiab või on asi ümbritsevates liustikes, aga ilm on siin alati parem kui mujal. Tänu erilisele mikrokliimale on Þórsmörk üks kõige lopsakama taimestikuga koht Islandil. Leiame siin kasvamas eestlaselegi tuttavaid taimi: mustikad, kukemarjad, kased. Täna jätame telgid ja muu varustuse kämpinguplatsile ja matkame vaid kerge päevakotiga. Võtame suuna Valahnúkuri (458 m) otsa, kust avaneb suurejooneline 360O vaade kogu orule. Õhtuks oleme tagasi Reykjavikis.
11.päev L 26.07 – Vaba päev Reykjavikis. Kes soovib, saab minna ka vabalt valitud lisaekskursioonile.
12.päev P 27.07 – Võtame veel viimast Islandist ning õhtul suundume lennujaama ning alustame koduteed.
13.päev E 28.07 – Saabume Tallinna lennujaama kell 08:25 hommikul. Islandi reis on lõppenud.
Reisi ajakava võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt.
Reisi hind sisaldab:
Lennupileteid Reykjaviki ja tagasi
Eestikeelse reisisaatja teenuseid reisi vältel
Vajalikku maismaatransporti
Majutust kämpinguplatsidel telkides
Telklatasu
Majutust Reykjaviki hostelis
Toitlustust matka vältel
Kuldse Ringi ekskursiooni
Reisi hind ei sisalda:
Toitlustust linnades ja lennujaamades
Reisikindlustust, isiklikke kulusid
Lisaekskursioone
Lennuplaan:
BT 819 16JUL TLL-KEF 23:25-00:10+1
BT 170 28JUL KEF-RIX 00:30-07:05
BT 311 28JUL RIX-TLL 07:35-08:25
Varustuse nimekiri:
Kehtiv reisidokument
Seljakott min 60l
Kerge seljakott päevasteks matkadeks
Sissekäidud matkasaapad
Kerged jalanõud (plätud, sandaalid)
Veekindlad matkapüksid
Kerged matkapüksid
Soe aluspesu
3 paari matka- või spordisokke
1-2 paari villaseid sokke
3 alus- või T-särki
3 komplekti aluspesu
Fliis või analoogne riietusese
Vihma- ja tuulekindel jope
Kerge sulejope või sulevest
Kindad
Soe müts
Kerge müts
Sall või buff
Päikeseprillid
Ujumisriided
Kerge matkarätik
Isiklikud hügieenivahendid
Vahend riiete pesemiseks
Isiklikud ravimid
Päikesekaitsekreem
Tualettpaber
Pealamp
Fotoaparaat
Kirjutusvahendid
Kell
Magamiskott (vähemalt -10c)
Magamismatt
Mõned veekindlad kotid riiete ja varustuse jaoks
Paar suurt prügikotti
Toidunõud