Kevadine Jaapani reis viib osalised ajas tagasi Nakasendo rajale, Kiso orgu “Jaapani Alpide” vahele matkama. Kultuurselt haarava ja kulinaarselt üllatava matkareisi jooksul läbime mitmeid ajaloolisi külasid, mis olid 17.-19. sajandi feodaalajastu olulisteks peatuspaikadeks neile, kes võtsid ette pika rännaku tollasesse pealinna Edosse. Tänapäevaks on Nakasendo rada kõige paremini säilinud ajalooline tee Jaapanis. Meie retke on pidevalt saatmas kevadine loodus ja Kiso orgu ümbritsevad mäed ning vaated vulkaanidele. Matka lõpuks jõuame modernsesse Tokyosse.
Reisijuht Meriliis Kotkas
Vaata ka Jaapani matkareise kuupäevadel
01.-11.04.2025
17.-27.10.2025
21.-31.10.2025
Reisi ajakava:
1.päev R 11.04 – Koguneme Tallinna lennujaamas Lennart Meri bareljeefi juures ja alustame lendu Jaapanisse.
2.päev L 12.04 – Saabume Tokyosse. Ööbime Tokyos.
3.päev P 13.04 – Hommikul sõidame rongiga Nagoyasse. Päev Nagoyas.
Istume shinkanseni, uhke Jaapani kiirrongi peale. See on kogemus omaette, kuna rong vihiseb kui kuul läbi künkliku ja rohelise Jaapani looduse kiirusega pea 300 km/h. Naudime mugavat rongisõitu ja hea ilma korral on rongiaknast näha isegi maailmakuulsat Fuji mäge. Läbime 350 km umbes pooleteise tunniga ning olemegi jõudnud Nagoyasse.
Nagoya on rahvaarvult neljas linn Jaapanis. Kahe miljoni elanikuga linn hakkas kasvama Edo ajal. Teises maailmasõjas hävines õhurünnakute tagajärjel linnast pea kolm neljandikku, kuid tänapäeval on kosmopoliitne linn koduks näiteks Toyota Motorsile. Vaba aeg linnas. Tutvust saab teha ajaloolise Nagoya lossiga, nautida linnapilti vaaterattalt ning uudistada kohalikes izakayades (jaapani pubi) traditsioonilisi Nagoya toite nagu Miso Katsu (miso kastmes sealiha) ja Tebasaki (vürtsikad kanatiivad). Puhkame end korralikult välja järgmise päeva matkaks.
4.päev E 14.04 – Sõidame rongi ja bussiga Magomesse ning alustame matka, kõndides läbi Tsumago Nagisosse (14.5 km ja 6-7 tundi).
Alustame matka Magomest, ühest 69st Nakasendo raja piiripunktist. Nii Magome kui Tsumago on täiuslikud näited Edo ajastu (1603.-1868.a) arhitektuurist. Muinasjutulistes külakestes uudistame peatänavaid ääristavaid puitmaju, templeid, arvukaid kohvikuid ja suveniiripoode, kus leiab kohalikku Kiso oru käsitööd. Magomes ja Tsumagos on võimalus maitsta sellele kandile omaseid Gohei Mochi palle – kreeka pähkli, seesamiseemne või misokastme sisse kastetud riisikooke. Magome vaateplatvormil naudime vaadet pühale Ena mäele (2191 m). Matk on künklikul maastikul lühemate tõusude ja laskumistega läbides maalilisi metsasid, külasid. Nagisosse jõudes oleme läbinud 14,5 km ning seejärel hüppame transpordile, mis meid 10 minutiga otse ööbimiskohta viib. Kel tahtmist veel matkata saab lisada 3.5 km oma päevale ning kõndida otse majutusse. Ööbime kõigi mugavustega traditsioonilises talumajas.
5.päev T 15.04 – Kõnnime Nojirisse 11.8 km ja 6 tundi. Sõidame rongiga ööbimispaika Kiso Fukushima lähedal, kus on võimalus mõnuleda onsenis (Jaapani kuumaveevann).
Pärast hommikusööki jätame hüvasti meid kostitanud pererahvaga ja alustame matka. Tänane matk kulgeb läbi lopsakate Kiso oru metsade, kust leiame ka üksikuid Jaapani talumajapidamisi. Kuuleme kohisevaid jõgesid, naudime vaateid rohelistele mägedele, läbime bambusemetsa, möödume riisipõllulapikestest. Matkajaid ja rännumehi on alati saatmas õnnistused kamidelt (jumalused), kelle auks on siin-seal matkaraja ääres väikesed templid ja kujukesed püstitatud. Jõuame Nojirisse.
Nojiri on imeväike ja vaikne linnake, kus tegeletakse põhiliselt puidutööstusega. Kogu Kiso org on tuntud oma kvaliteetse puidu poolest. Edo ajal oli Kiso puit nii hinnas, et tavakodanikel oli keelatud isegi siinsete puuokste murdmine. Nojirisse jõudes istume kohaliku rongi peale, sõidame paar peatust järgmisesse linnakesse, kus asub ka meie hotell. Pärast pikka matkapäeva saame lõõgastuda jaapani kuumaveevannis, onsenis.
6.päev K 16.04 – Sõidame rongiga Yabuharasse ja kõnnime Naraisse. 6,2 km ja 3 tundi (300 m tõusu ja 300 m laskumist).
Alustame oma matka Yabuhara linnakesest, kust matkarada juhatab meid aina ülespoole. Pärast 300 m tõusu oleme jõudnud kogu Nakasendo raja kõige kõrgemasse punkti (u. 1200 m). Siit leiame suure Torii värava, mida läbides näeme väikest, veidi räsitud ilmega shinto templit. Küll aga, templi taga on tõelised vaatamisäärsused – kümned müstilised, püha viha täis sõjapealike kivikujud. Siit saame imetleda ka taamal paistvat Ontake mäge. See on aastasadu olnud jaapanlaste oluline palverännu sihtkoht ning mäest on saanud inspiratsiooni lugematu hulk haikumeistreid ja ukiyo-e kunstnikke. Tänapäeval võib Ontake otsas leida näitlejaid ja artiste praktiseerimas maagilisi, šamanistlikke rituaale saamaks jumalikku juhatust. Ontake (3067 m) on Jaapani kõrguselt teine vulkaan (pärast Fujit). Pärast vulkaani imetlemist jätkame teed allamäge, meid saatmas võimsad kastanipuud.
Matka lõpuks jõuame “tuhande maja Naraisse“. Küla on nime saanud aastasadadetagusest Edo perioodi rikkusest ja kuulsusest, mil arvukad rännulised tihtipeale just Narais öömaja otsisid. Tänapäeval on Narai Edo aegne välimus imehästi säilinud ning saame Jaapani ajaloolist arhitektuuri uudistada kilomeetripikkusel peatänaval. Renoveeritud puitmajadest leiame armsaid kohvikuid, suveniiripoode ja ka meie tänase öömaja, minshuku (külalistemaja). Suveniiridest on kuulsaimad lakitud puitnõud ning kamm orokugushi, mis legendi kohaselt võtab hästi peavalu ära. Teeme soovijatega väikese lisajalutuskäigu Narai külas, kus uudistame salajasi kohti peatänavast kaugemal.
7.päev N 17.04 – Tänasel lühimal päeval jalutame 2,5 km ja jõuame kenasse Kiso-Hirasawa linnakesse. Sõidame rongiga Karuizawa linna.
Jalutame Narai külast Kiso-Hirasawasse. Kiso-Hirasawas lehvitame rongis olles rohelisele Kiso orule hüvasti, sest meie järgmine sihtpunkt on siit juba tunduvalt kaugemal. Karuizawa oli samuti üheks oluliseks peatuskohaks Nakasendo rajal. Praegusel ajal on Karuizawa populaarne kuurortlinn, kuhu tokyolased tulevad palavatel suvekuudel jahedat kliimat nautima ning talvel ümberkaudsetele mägedele suusatama. Siit leiame modernse, väikeste tiikidega Prince vabaõhu ostukeskuse, kuid ka vana Karuizawa Ginza poetänava. Meie üllatuseks näeme, et Karuizawa on üpris läänelik oma Ameerikast ning Euroopast tulnud restoranikettide, trendide ja kirikutega. Linn on kuulus kohalike mooside poolest, mida saab paljudest suveniiripoodidest osta. Jaapani “moosikultuur“ sai alguse just siit. Täna ööbime hotellis Karuizawas.
8.päev R 18.04 – Viimasel matkapäeval läbime 16,7 km u 6-7 tunniga (250 m tõusu ja 550 m laskumist). Pealelõunal sõidame rongiga Tokyosse ja seame end hotellis sisse.
Kevadine Jaapani reis jätkub matkaga otse hotellist ajaloolisel Nakasendo teel. Matka alguses jalutame Karuizawa loodusega harmoonias olevas villarajoonis, kust meie rada hakkab veidi rohkem ülespoole tõusma. Matkarajalt näeme ka Karuizawa linna kohal kõrguvat Asama vulkaani (2568 m). Tegemist on kõige aktiivsema Jaapani peasaare vulkaaniga, mille viimane purse toimus 2019. aasta augustis. Purske käigus paiskas vulkaan tuhka peaaegu 2 km kõrgusele. Hiliseks hommikupoolikuks oleme tõusnud 200 m ja jõuame Usui vaateplatvormile (1200 m), kus avanevad lummavad vaated Jaapani Lõuna-Alpidele, Yatsugatake vulkaanidele ja Myogi mäestikule. Siin kiikame ka Kumano Kotai templisse ning seejärel võtame ette ülejäänud matkarajast, mis läheb sujuvalt enamjaolt allamäge. Pärastlõunaks jõuame Yokokawasse, kust istume rongi peale. Õhtuks jõuame Tokyosse.
9.päev L 19.04 – Tokyo põhjalik linnaekskursioon.
Täna vaatame kohaliku giidiga üle olulisemad vaatamisväärsused. Alustame oma päeva imeilusas Shibuyas, kust leiame kõrgete ja võimsate puudega Yoyogi linnapargi südamest Meiji templi. See shinto (Jaapani originaalne usund, tõlkes “jumalate tee“) tempel on pühendatud keiser Meiji ja tema naise hingedele. Meiji on armastatud keiser, kes pärast Edo ajastu lõppu moderniseeris ajas maha jäänud Jaapani. Tokyo keskel paikneb keisripalee, mille kaunist ning hoolitsetud Idaaeda ka meie külastame. Jätkame oma teekonda vanima templi juurde Tokyos. Budistlik Sensoji tempel on rajatud 7. sajandil. Kohe selle kõrvalt leiame ka sajandeid vana Nakamise poodlemistänava, kust saame ka meie sisseoste teha. Naudime kõrgelt linnavaateid Tokyo Sky Treelt ning Tokyo lahe kruiisil näeme linna panoraamvaateid.
10.päev P 20.04 – Alustame kojulendu.
11.päev E 21.04 – Jõuame Tallinnasse. Reisi lõpp.
Reisiplaan võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt.
Reisi hind sisaldab:
Lennupileteid Tallinnast Jaapanisse ja tagasi
Eestikeelse reisisaatja teenuseid reisi vältel
Vajalikku maismaatransporti
Majutust kogu reisi vältel
Ekskursiooni Tokyos
Reisi hind ei sisalda:
Kindlustust ja toitlustust
Hea teada:
Jaapani matkareisil matkame seljakotiga, kus kõik reisile võetud asjad on alati kaasas. Seljakoti raskus jääb maksimaalselt 10 kg juurde, tavaliselt vähemgi. Seega tuleb hoolikalt läbi mõelda, mida kaasa võtta ja mida mitte. Kõik ööbimised on kas hotellides või külalismajades. Olemas on voodilinad, tekid, padjad, rätikud, seep, šampoon jne. Magamiskotti ei ole vaja endal kaasa võtta. Ka mitmepäeva sööki ei pea seljakotis kaasa vedama. Paaril päeval on vaja pakkida vaid lõunane snäkk. Ülejäänud toidukorrad on kas hotellides või kohalikes söögikohtades. Kevadine Jaapani reis on selline, kus matkarajad kulgevad läbi metsateede, kaunite külade, möödume üksikutest maakoha talupidamistest ning naudime aegajalt imelisi vaateid vaateplatvormidelt. Matkal saab kenasti hakkama ka matkatossudega ning matkasaapaid ei ole ilmtingimata vaja.