Tiibeti kiltmaa lääneosa kauges piirkonnas, Himaalaja põhjapoolseimas regioonis, asub püha mägi Kailash. Tiibetlased on sellele andnud nime Gang Rimpoche, mis tähendab Lumejuveeli, ja indialased kutsuvad seda Meru mäeks. Budistlikud, hinduistlikud ja jainistlikud palverändurid üle maailma tulevad siia, et teha ring ümber 6714 m kõrguse püramiidikujulise mäe. Sama teeme ka meie. Lisaks põhjalik tutvus Lhasaga, teele jäävate kloostrite ning Everesti baaslaagriga.
2026. aasta on Tiibeti kalendri järgi (sarnaselt Hiina kalendri järgi) hobuse aasta, mis kannab endas teatud sümboolikat ja uskumusi, mis teevad just sel aastal Kailash kora läbimise eriti soodsaks.
Reisijuht Kadri Raudsepp
Reisi ajakava:
1.päev E 07.09 – Koguneme Tallinna lennujaamas Lennart Meri bareljeefi juures ja alustame teekonda.
2.päev T 08.09 – Saabume Lhasasse, kus meid ootavad hingematvad mägivaated ja eksootiline kultuur. Sõidame lennujaamast 80 km kaugusele linna, imetledes teel esimesi pilke Tiibeti maastikule. Hotellis sisse seadnud, puhkame pärast pikka reisi ja kohaneme 3400 m kõrgusega.
3.päev K 09.09 – Tutvume Lhasaga, külastades muljetavaldavat Potala paleed – Dalai-laamade endist residentsi ja Tiibeti arhitektuuri meistriteost. Jalutame Barkhor Bazaares, mis kihab elust ja pakub võimalust kogeda kohalikku kultuuri. Õhtul naudime linna atmosfääri ja ööbime hotellis.
4.päev N 10.09 – Avastame Tiibeti vaimseid keskusi, külastades Drepungi ja Sera kloostreid, kus saame aimu budistlikest traditsioonidest. Päeva lõpetame Norbulingkhas, mis oli Dalai-laamade suveresidents. Öö hotellis.
5.päev R 11.09 – Alustame teekonda Lhasast Gyantse kaudu Shigatsesse (3800 m), läbides 350 km ja 7 tundi. Tee viib meid läbi Kampa la kuru (4793 m), kus jalutame ja naudime hingematvaid vaateid Yamdrok Tso järvele. Õhtul majutume hotellis Shigatses.
6.päev L 12.09 – Sõidame 240 km ja 5 tundi Xegarisse (3900 m). Teel peatume Tashilhunpo kloostris, mis on oluline palverännakute sihtkoht ja Panchen-laamade residents. Öö hotellis.
7.päev P 13.09 – Sõidame 100 km ja 4 tundi Rongbuki kloostri juurde (4980 m), mis on maailma kõrgeimal asuv klooster. Külastame Everesti baaslaagrit (5150 m), kust avanevad unustamatud vaated maailma kõrgeimale mäetipule. Vajadusel naaseme ööbimiseks Xegarisse (3900 m).
8.päev E 14.09 – Alustame sõitu Sagasse (4640 m), läbides 380 km ja 7 tundi. Öö külalismajas.
9.päev T 15.09 – Teekond viib meid Manasarovari järve äärde (4590 m), mis on püha nii hinduistidele kui budistidele. Päeva jooksul saame nautida rahu ja vaikust selle müstilise järve kaldal. Öö külalismajas.
10.päev K 16.09 – Sõidame Manasarovari järvest Tarcheni (4575 m), mis on Kailashi mäe jalamile lähim asula ja palverändurite lähtepunkt. Valmistume järgmisel päeval algavaks matkaks. Öö külalismajas.
11.päev N 17.09 – Kailashi retke esimene päev: alustame välimist kora’t, mis on püha palverännaku teekond mäe ümber. Matkame Dirapuki (4800 m), nautides võimsaid vaateid Kailashi põhjaküljele. Öö külalismajas.
12.päev R 18.09 – Matk jätkub Zutulpuk Gompa suunas (4790 m). Täna ületame Dolma-La kuru (5630 m), mis on rännaku kõrgeim punkt ja vaimselt oluline paik. Teekond on füüsiliselt väljakutsuv, kuid emotsionaalselt tasuv. Öö külalismajas.
13.päev L 19.09 – Lõpetame matka Tarchenis ja alustame 300 km pikkust sõitu Paryangi. Öö külalismajas.
14.päev P 20.09 – Paryangist sõidame tagasi Sagasse (260 km, 7 tundi), läbides tuttavaid teid ja meenutades viimaste päevade seiklusi. Öö külalismajas.
15.päev E 21.09 – Pikem sõidupäev viib meid tagasi Shigatsesse (3800 m), teekond kestab umbes 10 tundi. Õhtul puhkame ja naudime linna melu. Öö hotellis.
16.päev T 22.09 – Sõidame Lhasasse, läbides 350 km ja 7 tundi. Tagasitee pakub veel viimaseid vaateid Tiibeti maastikele. Õhtul jalutuskäik Lhasa tänavatel. Öö hotellis.
17.päev K 23.09 – Lendame Lhasast Chongqingi, suurlinna Hiinas. Päeva jooksul tutvume kohaliku elu-olu ja kontrastidega. Öö hotellis.
18.päev N 24.09 – Vaba päev Chongqingis. Soovijatele pakutakse võimalust osaleda linnaekskursioonil, mis tutvustab ajaloolisi ja kultuurilisi vaatamisväärsusi. Öö hotellis.
19.päev R 25.09 – Varupäev Chongqingis. Võimalus avastada linna omal käel, külastada kohalikke turge, nautida Sichuani kööki või lihtsalt puhata enne tagasilendu. Öö hotellis.
20.päev L 26.09 – Lendame tagasi Tallinna, reisi lõpp.
Reisi ajakava võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt.
Reisi hind sisaldab:
Lennupileteid Tallinnast Lhasasse ja tagasi
Eestikeelse reisisaatja teenuseid reisi vältel
Toitlustust kora vältel, hommikusööke
Kohaliku giidi teenuseid retke vältel
Vaatamisväärsuste pileteid
Vajalikku maismaatransporti
Majutust kogu reisi vältel
Matkalubade tasusid
Reisi hind ei sisalda:
Viisatasusid, kindlustust
Toitlustust enne ja peale korat
Chongqingi ekskursiooni
Varustuse nimekiri:
6 kuud pärast reisi kehtiv pass
Sularaha viisa eest tasumiseks, raha vahetamiseks ja/või pangakaart
Seljakott min 60l (kui kasutad kandjat, siis endale ka mugav päevakott)
Sissekäidud matkasaapad
Kerged jalanõud (plätud, sandaalid) – hea ka matka ajal duši all käimiseks
1-2 paari matkapükse (ühed lühikesed või õhemad)
Vihma- ja tuulekindel koorikjope
Kindad
Soe müts
Kerge müts või nokats
Sall või buff
Soe aluspesu
3 paari matka või spordisokke
1 paar villaseid või termosokke
2 alus- või T-särki
3-4 komplekti aluspesu
1 paksem fliis või kerge sulejope
1 õhem fliis või muu pikkade varrukatega pluus
Magamiskott (vähemalt -10C jaoks)
Linna- ja ujumisriided
Päikeseprillid
Päikesekaitsekreem (SPF 30-50)
Huulepulk päikesekaitsega
Isiklikud hügieenivahendid
Matkarätik
Vahend riiete pesemiseks (saab ka koha pealt)
Kuivatusnöör (näit saapapael)
Isiklikud ravimid
Tualettpaber (saab ka koha pealt)
Pealamp – seda vajad peaaegu iga päev
Fotoaparaat, laadija, akupank (NB! Akupank peab lennukis olema käsipagasis!)
Kirjutusvahend, kell, kõrvatropid
Matkakepid (saab ka koha pealt, hind u 10 eurot paar)
Soovi korral jäätallad matkasaabastele
Raamat, mängukaardid vm meelelahutus