Kordumatu seiklusreis Lääne- ja Põhja-Austraalias, kus uurime võimsaid kaljumoodustisi, käime kõrbes ja ujume helesinise veega inimtühjades randades koos delfiinide ja merikilpkonnadega.
See piirkond on üks raskeimini ligipääsetavaid ja hõredamalt asustatud kohti maakeral, kuhu reisimine ei ole nii lihtne, kui alguses tundub. Ületada tuleb sadade kilomeetrite kaupa inimtühja maad ja paljude imeilusate looduspaikade nägemiseks tuleb ise kaasa tuua kõik eluks vajalik – söök, vesi, ööbimisvahendid, kütus.
Just tänu pikkadele vahemaadele ja raskele ligipääsetavusele on Lääne-Austraalias palju tõeliselt erilisi avastamata looduspärle ja UNESCO maailmapärandi piirkondi. Kui nii ilusad kohad asuksid Euroopas, oleksid nad külalistest pungil, selles paigas saab neid tihtipeale nautida pea üksinda.
Sõidame mööda vanu Austraalia karjaajajate radu, kus ristuvad suhteliselt hiljuti tulnud valgete ja siin kümneid tuhandeid aastaid elanud aborigeenide lood. Elutuna näivasse kuiva maastikku on peitunud jõed ja kanjonid, mille oranzi kivi, sügavrohelise taimestiku ja voolava vee kompositsioonide ilu on võimatu kirjeldada või isegi pildile püüda.
Selle kõige keskel rännates suudame ehk tunnetada, milline on selle ühest küljest turvalise ja euroopaliku, teisalt metsiku ja kodustamata maailmanurga hing.
Parim viis Lääne-Austraalia kordumatut loodust kogeda on magades telgis kirka lõunapoolkera tähistaeva all. Sellel reisil on otsitud laagripaikadeks väga erilised, privaatsed ja kordumatud kohad, kus hommikul ärgates või õhtul uinudes saab tunda end tõeliselt osana sellest omamoodi maailmanurgast.
Reisijuht Marju Uusen
Reisi ajakava:
1.päev N 07.10 – Lahkumine Tallinna lennujaamast Perthi poole.
2.päev R 08.10 – Saabumine Lääne-Austraalia pealinna Perthi, Esimesel päeval puhkame lennust ja kohaneme ajavahega. Öö hotellis.
3.päev L 09.10 – Perth on maailma isoleerituim suurlinn – järgmine korralikuma suurusega naaber Adelaide jääb 3 000 km ida poole. Tutvume Perthi imeilusate randadega ja käime ekskursioonil Fremantle vanglas. Seal tutvume Austraalia ajaloos märgilise perioodiga, kui siia toodi asumisele Briti kuningriigi vangipandud alamaid. Õhtul lendame Austraalia Põhjaterritooriumi troopilisse pealinna Darwinisse, kust algab meie seiklus metsikus looduses. Öö hotellis
4.päev P 10.10 – Eestist kümme korda suurema pindalaga Kimberley regioonis Lääne-Austraalias elab umbes 50 000 inimest – seda võib õigusega pidada üheks maailma viimaseks tõeliselt metsikuks ja eraldatud piirkonnaks. Sealt algab meie seiklus. Esimese peatuse teel Darwinist lõuna poole teeme kanjonis, kus paarikilomeetrise matka järel saab soovi korral kose all ujuda. Öö veedame looduses puutumatus kohas kirka tähistaeva all. Mobiilid võib rahumeeli kotipõhja peita, sest levi järgneval paaril päeval niikuinii ei ole.
5.päev E 11.10 – Ärkame vara, nüüd elame looduse rütmis ja tõuseme koos päikesega. Hommikul kohtume kohaliku aborigeeni hõimuvanemaga, kes tutvustab meile oma rahva lugusid, laule ja iidseid kaljujooniseid. Pärastlõunal suundume Argyle järvele, millel asuval saarel on meie järgmine ööbimispaik. Unustamatu tunne on ööbida ühel maailma kõige raskemini ligipääsetaval järvel, erasaarel, kus ei ole peale meie grupi ühtegi teist inimest!
6.päev T 12.10 – Peale erasaarelt paadiga tagasi maale jõudmist suundume Kununurra linna. Oleme veidikeseks tagasi mobiililevis, täiendame varusid. Järgmiseks ootab meid Purnululu rahvuspark oma Bungle Bungle mäeaheliku ebamaiste punase-oranzi ja mustatriibuliste liivakivimoodustistega. Omaette elamus on ka rahvusparki viiv käänuline konarlik maasturirada, sealhulgas paar jõest läbisõitu.
7.päev K 13.10 – Hommikukohvi kõrvale tervitab meid suurejooneline päikesetõusu värvidemäng mäeahelikul. Päeval matkame mägedes ja imetleme Cathedral kanjonit, mis on kuulu järgi üks veidramaid geoloogilisi moodustisi maailmas.
8.päev N 14.10 – jöuame vanale Austraalia karjaajajate teele nimega Gibb River Road. Tee on kehv, jõgesid tuleb ületada neist läbi sõites ja kindlasti on vaja maastikuvõimelist sõidukit. Tasuks selle vaeva eest saame endiselt viibida koos väheste väljavalitutega ühes maailma inimtühjemas regioonis, kus on palju imeilusaid jõgesid, kanjoneid, koski ja jahutavaid kosealuseid tiike, kus palavuses supelda.
9.päev R 15.10 – matkame, sõidame läbi jõgede, imetleme koskesid, ujume. Õhtuks jõuame Manningu kanjonisse.
10.päev L 16.10 – seiklus Gibb River Roadil jätkub. Teisel pool Manningu jõge, ootavad meid Gwion Gwion kaljumaalingud, sinna jõudmiseks peame kahlama läbi vee. Seda tüüpi maalingud on vähemalt 17 000 aastat vanad, samal ajal aga tihedalt seotud Kimberley Ngarinyin hõimu siiamaani elus oleva pärimusliku hõimuseadusega. Kuni üheksakümnendate aastateni olid tänapäeval selles piirkonnas elavad aborigeenid nende maalingute suhtes väga kidakeelsed. 1992. aastal olid nad nõus alustama oma hõimukultuuri dokumenteerimist, tuues välja selle seoseid maalingutega, et näidata oma ajaloolist seotust piirkonnaga ka juriidiliselt. Selliste protsesside alusel on nüüd maaõiguseid mitmes piirkonnas Austraalias aborigeenidele kui esmaasustajatele tagasi antud.
11.päev P 17.10 – Bell kanjon ja kosed, kui jõuame, siis ka Adcocki kanjon. Ööbimispaik baobabipuude all.
12.päev E 18.10 – Esimene peatus on Tunnel Creek oja. Matkame oja kaldal ja mööda oja ennast läbi koopa, aborigeenisõdalase Jandamarra jälgedes. Koopaseintel on aborigeenide kaljujoonised ja laest ripuvad stalaktiidid. Vaatame Windjana kanjonit. Siinsetes veekogudes elavad väikesed mageveekrokodillid, aga siiski võib kose all ujuda ja varbad julgelt ojasse pista, sest nemad inimestele ohtu ei kujuta. Õhtuks jüuame Broome’i, öö hotellis.
13.päev T 19.10 – Puhkame tsivilisatsiooni rüpes. Broome – varem pärlipüügi-, nüüd kuurortlinn. Cable beach, pärlipoed, pärlifarmid, kohvikud. Saab jälle veidi tsivilisatsioonis olla ja näiteks rannas kaameliga sõita või pärlifarmi vaatamas käia. Broome on kohalike hulgas väga populaarne puhkusepaik. Öö hotellis.
14.päev K 20.10 – istume jälle maastikubussi ja asume teele lõunasse Karijini rahvuspargi poole, teele jäävad 80-miili rand ja Marble Bari linn. Lääne-ja Põhja-Austraalia minevikus ja tänapäevas on tähtsad hiiglaslikke territooriume katvad karjafarmid, kus kasvavaid lihaveisekarju mõõdetakse kümnetes tuhandetes peades ja karja kokkuajamisel tuhandete ruutkilomeetrite suuruselt karjamaalt on helikopterite kasutamine tavaline asi. Külastame ühte neist ja ööbime seal.
15.-16. päev N-R, 21.-22.10 – Jõuame Karijini rahvusparki, kus muinasjutumaana avanevad keset tühje spinifexitasandikke rikkalikud koskede, jõgede ja kaljudega kanjonaiad. Spiderwalk, Fern Pool, Fortesque Falls ja mitmed teised. Võimalus ujuda kose all, matkata kanjonites. Kanjonid on sügavad – treppe on palju. Mõned rajad on lihtsamad, justnagu vee ja koskedega kaunistatud aiad, tegelikult looduslikud. Teised rajad on seikluslikumad, kus saab oma ronimisoskust ja julgust proovile panna.
17.päev L 23.10 – suundume rannikule Exmouthi randade ja Ningaloo korallrahu juurde. Laagripaik Exmouthi lahes kristallselge helesinise veega ookeani ääres.
18.päev P 24.10 – snorgeldame Ningaloo korallrahul, Türkiislahes ja Coral Bay lahes. Korallid ja värvilised troopilised kalad on rannast ainult mõne meetri kaugusel vees ja kui veab, võib siin ka kilpkonni ja delfiine näha. Laagripaik selles kohas aastatuhandeid elanud aborigeenide maal ja nende loal.
19.päev E 25.10 – veedame päeva Coral Bays snorgeldades või rannas mõnuledes. Võimalus minna ka laevakruiisidele, et näha raisid, vaalhaisid või teisi siinseid mereelanikke.
20.päev T 26.10 – Coral Bay koralli- ja rannaparadiisist on küll raske lahkuda, aga suundume edasi läbi Carnarvoni linna Monkey Mia poole. Teele jääb Shell beach – kilomeetrite pikkuselt ja meetrite sügavuselt pisikeste valgete merekarpidega kaetud merelahe rand. Maailmas ainulaadne kooslus, mis tekkinud tänu sellele, et lahevee soolsus on nii kõrge, et seal suudab elada üks merekarbiliik, aga mitte ükski nende looduslikest vaenlastest. Ööbime jälle mererannal laagris.
21.päev K 27.10 – Monkey Mia on väheseid kohti maailmas, kus delfiinid käivad iga päeva hommikul rannas inimestega suhtlemas. Pargivalvurite pilgu all saavad mõned õnnelikud vabatahtlikud neile kala sööta. Pärastlõunal suundume edasi Kalbarri rahvusparki, kus on jällegi maalilised jõed, kaljumoodustised ja ilusad matkarajad.
22.päev N 28.10 – Hommikupoolikul uudistame Kalbarri rahvuspargi suurejoonelisi kaljudega rannamaastike. Pärastlõunal peatume Pinnacles rahvuspargis, kus asuvad salapärased liivakivimoodustised, mis meenutavad iidse linna liiva alla mattunud varemeid. Keegi ei tea, kuidas need düünide vahele peitunud sambad tekkinud on, igatahes on nad miljoneid aastaid vanad. Õhtuks jõuame Perthi. Öö hotellis.
23.päev R 29.10 – Alustame kodulendu.
24.päev L 30.10 – Saabume Tallinna lennujaama. Reisi lõpp.
Reisi ajakava võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt.
Reisi hind sisaldab:
Vajalikke lennupileteid
Kohapealset maismaatransporti
Programmis toodud väljasõite
Eestikeelse reisisaatja teenuseid
Kohalike reisijuhtide teenuseid
Toitlustust looduses
Kõiki ööbimisi
Reisi hind ei sisalda:
Austraalia registreeringu tasu
Toitlustust linnades
Reisikindlustust
Broneerimine
