Lõuna-Aafrika parimad palad – Kaplinn, Johannesburg ja teised erinäolised linnad, parimad veinimajad, käsitööturud, erinevate rahvusparkide safarid. Tutvume inimkonna ajaloo kui ka LAV värskema ajalooga ning kindlasti ka eriilmelise loodusega.
Reisijuht Anu Viks
Reisi ajakava:
1.päev N 20.11 – Koguneme Tallinna lennujaamas Lennart Meri bareljeefi juures ja lendame Lõuna-Aafrikasse.
2.päev R 21.11 – Lõuna-Aafrika reis algab! Maandume Kaplinnas. Western Cape provintsi pealinna Kaplinna kutsutakse kohalike inimeste seas armastavalt Mother City. Peale hotelli majutamist sõidame funikulööriga Kaplinna suursuguse Laudmäe otsa, mida loetakse üheks seitsmest loodusimest. Tõuseme mäele kaabelraudteega ja suuname pilgu igasse ilmakaarde, kust avanevad üha uued vaated Kapplinnale ja selle ümbrusele. Õhtul jalutame Victoria ja Alfred Waterfrontil, vaatame vana kellatorni, sööme päikeseloojangu ajal õhtust hubases Aafrika köögiga restoranis.
3.päev L 22.11 – Alustame päeva varakult Kaplinna ümbrusega tutvumiseks. Teel Hea Lootuse neemele külastame Hout Bay Valley’t ja sealset linnuparadiisi, sõidame mööda paeluvat Chapman`s Peak`i. Lõunasöögiks peatume jaanalinnufarmis. Cape Point’lt vaatame hingematvalt kauneid vaateid ookeanile ja kauguses olevale Kaplinnale. Teeme jalutuskäigu vana tuletorni juurde ja kuulame Hea Lootuse neeme rannal kõrvulukustavat ookeanimürinat. Pealelõunal saame tuttavaks Lõuna-Aafrika viinamarjakasvatuse ajalooga ja maitseme veine Lõuna-Aafrika kõige vanemas veinimajas.
4.päev P 23.11 – Tõuseme koos päikesega ja võtame ette teekonna ühele imelisele rannikule Lõuna-Aafrikas False Bay äärde, kus sõidame mööda rannikuteed Clarence Drive`i, mis jääb mäsleva ookeani ja mäeaheliku vahele. Jätkame teed Betty`s Bay juures olevasse Stony Point loodusalale, kus elavad Aafrika pingviinid. Uudistame pingviine ja seejärel sõidame maalilisse Stellenboschi ja Franschhoeki veinipiirkonda, maitseme erinevaid veine ja piilume sisse veinikeldrisse, maitseme juustu ja šokolaadi, sööme lõunat ja tutvume Stellenboschi linnakesega, mis on Kaplinna järel vanim linn Lõuna-Aafrikas.
5.päev E 24.11 – Lõuna-Aafrika reis jätkub hommikul ajaloolise Kaplinnaga tutvumisega, Parlamendihoone, Raekoja ja käsitööturuga, jalutame kuulsal Long Streetil, vaatame Bo Kaapi värvilisi maju ja esimeste valgete inimeste, Hollandi asustajate, poolt Lõuna-Aafrikasse ehitatud kindlust. Kindluse rajati Hollandi Ida-India kompanii varustamaks oma laevu värske vee ja toiduga teekonnal Java saarele. Päeval jätkame Aafrika avastamist ja lendame suurlinna Durbanisse India ookeani kaldal (KwaZulu-Natali provints). Durban on suuruselt kolmas linn Lõuna-Aafrikas ja on tuntud oma subtroopilise kliima ja pikkade randade poolest. Durban on ka suurim sadamalinn Lõuna-Aafrikas.
6.päev T 25.11 – Alustame tutvust KwaZulu-Natali provintsiga. Sõidame mööda maalilist Delfiinide rannikut, külastame Aafrika loomariigi ühtede tuntumate esindajate – ahvide – parki. Katsume India ookeanis varbaga vett ja peatume kaunis Ballito väikelinnas. Teeme tutvust kõige kuulsama Lõuna-Aafrika rahvusrühma suulude ajalooga. Suulud olid tuntud oma sõjakuse ja vastupidavuse poolest, suulude kuningas Shaka võitles vapralt inglaste sissetungi vastu. Suulud kuuluvad Bantu etnilisse gruppi ja moodustavad praegu suurima rahvusrühma Lõuna-Aafrikas 10-12 miljoni inimesega. Peatume suulude külas ja saame tuttavaks suulude traditsioonidega. Sõidame läbi Eastern-Cape provintsi ja jõuame õhtuks St. Lucia linnakesse, mis asub iSimangaliso loodusalal. Vaba õhtu St. Lucias, järgmisel päeval alustame fotoaparaadiga jahti loomadele loomavaatlusega Hluhluwe-Imfolozi loodusalal.
7.päev K 26.11 – Ärkame koos loodusega ja veedame terve päeva safaril Hluhluwe-iMfolozi Rahvuspargis ja St. Lucia märgalal. Safari toimub 4×4 sõidukitega. Alustame vaatlust Lõuna-Aafrika vanimas looduspargis Hluhluwe-iMfolozi ja pealelõunal teeme kahetunnise paadisõidu St. Lucia märgalal jõehobude ja lindude vaatluseks. Näeme suurel hulgal Aafrika loomi – elevante, ninasarvikuid, lõvisid ja leoparde (kui nad otsustavad end meile näidata), pühvleid, jõehobusid, mitut liiki antiloope, tüügassigu, kilpkonni, sisalikke ja paljusid teisi. Võimalus kohata „suurt viisikut“. Õhtul jätkame sõitu Lõuna-Aafrika suurima loomapargi Krügeri Rahvuspargi poole.
8.päev N 27.11 – Lõuna-Aafrika reis jätkub sõiduga Krügeri Rahvuspargi suunas. Tee peal teeme tutvust Lõuna-Aafrikas kasvatatava kohviga, mida loetakse maailma kangemaiks. Mpumalanga provints on Lõuna-Aafrika kohvikasvatuse piirkond. Kui üks tass Lõuna-Aafrika „Black Insomnia/Must unetus“ kohvi sisaldab 351 mg kofeiini, siis sisaldab tass Euroopa kohvikute espressot 50-90 mg kofeiini. Teeme lõunaks peatuse kaubakeskuses, kus saab osta ka kohalikku käsitööd. Mpumalanga tähendab kohalikus keeles „koht, kus päike tõuseb“. Jätkame tutvust kohaliku ettevõtlusega ja külastame makadaamiapähklite, litchi ja grenadilli farmi. Õhtul sõidame sisse Krügeri Rahvusparki. Krügeri Rahvuspark on territooriumilt poole Eestimaa suurune ja laiub Mpumalanga ning Limpopo provintsides. Ööbime Krügeri Rahvuspargis laagripaigas keset loodust, õhtul kuulame looduse hääli ja vaatame öist Aafrika taevast õhtuse loomavaatluse ajal.
9 päev R 28.11 – Tõuseme koos loodusega ja veedame terve päeva safaril Krügeri Rahvuspargis, lõunatame Krügeri pargi laagrialal, kuulame ja jagame muljeid jahist fotoaparaadiga. Võimalus kohata „suurt viisikut“. Laagris tuleb eriti ettevaatlik olla laagreid külastavate paavianitega, kes näppavad kõike, mis neile meelepärane on. Ööbime Krügeri Pargi lähedal looduskaunis kohas. Krügeri Rahvuspark rajati 1898 aastal ja nimetati hiljem Lõuna-Aafrika presidendi Paul Krügeri auks Krügeri Pargiks.
10.päev L 29.11 – Sõidame mööda kuulsat Panorama Route`i ja uudistame loodusimesid – Blyde´i jõe kanjonit (Blyde River Canyon) ja Jumala akent (God`s Window), mis on tuntud filmist „Jumalad on vist hullud“, kui maailma äär. Sealt avaneb hingemattev vaade Drakensbergi mäestikule. Uurime Bourke`i aastatuhandete jooksul vee poolt uuristatud kivimoodustisi (Bourk`s
Luck Potholes) ja peame lõunapikniku. Vaatame kolme rondavelli meenutavaid mäetippe (Three Rondavels). Rondavelliks kutsutakse Lõuna-Aafrika külade tüüpilisi ümmargusi majakesi. Avanev vaade on imekaunis.
11.päev P 30.11 – Hommikul sõidame Moholoholo Loomade Rehabilitatsioonikeskusesse, kuhu tuuakse loodusest ja Krügeri pargist leitud vigastatud või mürgitatud linnud ja loomad ning erineval põhjusel hüljatud loomabeebid. Keskuse missioon on teavitustöö läbiviimine kohalikes külades ja neid ümbritseva looduse ja inimese omavahelise kooseksisteerimise tähtsuse selgitamine. Moholoholo keskus asub Limpopo provintsi loodeosas Drakensbergi mägede jalamil.
Lõunaks jõuame Graskopi linnakesse, mis rajati kullapalaviku käigus kullakaevurite poolt, kui 19. sajandi lõpus leiti piirkonnas kulda. Graskopi on rajatud Lõuna-Aafrika viimase aja uusim turismiobjekt – lift, mis viib alla Motitsi jõe kurusse. Lift asub rohusel mäenõlval ja laskub 51 m sügavusele jõeorus kasvavasse jahedasse metsa, kuhu on rajatud jalutusteed, sillakesed üle ojade ja informatsioonitahvlid ümbritseva metsaga tutvumiseks. Kogu selle loodusime on sajandite jooksul uuristanud Motitsi jõgi, mida toidab ülevalt platoolt alla langev Panorama kuru kosk.
Huvilised saavad proovida oma julgust 70 m vabalaskumisega kiigel, mis langeb 140 km /h kiirusega kuru põhja. Väiksema adrenaliinitõusu annab köistee, mida mööda saab sõita kuru ühelt küljelt teisele.
12.päev E 01.12 – Alustame sõitu riigi suurimasse linna Johannesburgi (Gautengi provints), mida kutsutakse ka Joburgiks. Johannesburg on Lõuna-Aafrika jõukaim kant ja asub Witwatersrandi mäeaheliku jalamil. Johannesburgis ja selle ümbruses elab kokku 8 miljonit inimest ja see on suurim linn maailmas, mis ei asu ühegi veekogu kaldal.
Teadaolevalt on Aafrika inimkonna häll, kõigi praegu elavate inimeste esiisad rändasid Aafrikast välja tuhandeid aastaid tagasi. Joburgis külastame inimkonna hälli muuseumi Cradle of Humankind ja Sterkfonteini iidseid koopaid. Sterkofonteini piirkonnas on leitud rohkesti inimeellaste säilmeid – australopiteekuse, varajase inimese ja paranthropuse luid. Piirkond on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Õhtul vaba aeg linnas, võimalus külastada kaubanduskeskust.
13.päev T 02.12 – Täna saame tuttavaks Lõuna-Aafrika hiljutise ajalooga. Vaatame ringi kuulsas Soweto linnaosas, mis asub Joburgi loodeosas ja mille nimi tuleb nimetusest South Western Township. Soweto tekkis 1923. aasta valitsuse aktiga, kui valgete valitsus eraldas mustade linnaosa muust linnast nn sanitaarkoridoriga. Seda sünget ajajärku nimetatakse apartheidiks ehk eraldatuseks. Sowetost sai suurim mustade elanike linn maailmas, praegu elab seal 1,3 miljonit inimest. Lõunaks peatume restoranis. Õhtul suundume lennujaama ja alustame koduteed.
14.päev K 03.12 – Saabume Tallinna lennujaama. Reisi lõpp.
Reisiplaan võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt.
Reisi hind sisaldab:
Kõiki lennupileteid
Eestikeelse reisisaatja teenuseid reisi vältel
Kohalike giidide teenuseid
Vajalikku maismaatransporti
Majutust kogu reisi vältel
Vajalikke lubasid
Reisi hind ei sisalda:
Viisatasu, kindlustust ja toitlustust