Mehhiko reis viib osalejad Mehhiko lõunaosa võimsamate maamärkide juurde. Uudistame ka Mexico Citys. Meie ees avanevad iidsete kõrgtsivilisatsioonide saladused Teotihuacani püramiidikompleksis, sapoteekide ja maiade kultuur muistsetes templites ja paleedes. Külastame Oaxacat ja San Cristobal de Las Casast ning uurime nende koloniaalajalugu. Matkame ja sukeldume müstilisse džunglisse kajakkidel. Võimsad joad, möiraahvid, salajased laguunid, krokodillid. Jääb aega ka kuldsetel liivarandadel troopilise kliima nautimiseks nii Kariibi mere ääres kui ka Vaikses ookeanis Mazunte kandis.
Reisijuht Ivo Mõik
Reisi ajakava:
1.päev T 14.11 – Koguneme Tallinna lennujaamas Lennart Meri bareljeefi juures kell 16:45 ja lendame Mexico City poole.
Meid ootab Mexico City. Kogu Ameerika kõige vanem pealinn, mis asutati algselt saare peale asteekide poolt juba 1325. aastal. Oleme jõudnud antiikkultuuride ja modernse megalopolise ristumispunkti. Kaootilisena näiv Mexico City suurlinn on tänapäeval üks olulisemaid kultuuri- ja finantskeskusi kogu maailmas, kuid siit leiame ka vanade asteekide järelhüüdeid ja Hispaania koloniaalajastu mõjutusi.
2.päev K 15.11 – Jõuame Mexico Citysse kell 08:15 hommikul. Jalgsiekskursioon kesklinnas.
Pärast hotellis sisseseadmist teeme mõnusa jalgisekskursiooni Mexico City kesklinnas. Uudistame Mexico City võimsaid katedraale, kirikuid, paleesid, jalutame üüratutel plazadel. Konstitutsiooni väljaku, tuntud ka kui Zocalo, ümber leiame mitmeid vaatamisväärsusi. Näeme presidendipaleed Palacio Nacionali, hispaania konkistadooride Catedral Metropolitanat, Templo Mayori, kus säilitatakse asteekide relikte ja palju muud! Pärast ekskursiooni vaba aeg. Ööbime Mexico Citys. Hotell Kali Ciudadela.
3.päev N 16.11 – Peale hommikusööki käime Teotihuacani püramiidikompleksi avastamas. , Seejärel sõidame imekenasse Oaxaca linna (u 7h), jalutuskäik linnas. (H)
Täna rändame tõeliselt müstilistel kultuuriradadel. Teotihuacani linna (UNESCO) õitseaeg oli esimese aastatuhande alguses, seega ammu enne asteekide võimu. Linn peidab endiselt endas tohutult saladusi ning teadlased ei ole siiani päris üksmeelel, kes täpselt Teotihuacani asutasid. Tolteegid? Ei tea. Kuid see on kindel, et oma hiilgeaegadel elas linnas u. 150 000 elanikku ning võimsa kultuurikeskuse mõju oli tunda peaaegu kogu Mesoameerikas. Arvukad arheoloogilised leiud, salajased tunnelid, komplekssed ehitised, obsidiaanikaubandus, üüratud püramiidid, imelised seinamaalingud annavad meile aimu, et tegu oli tõelise kõrgtsivilisatsiooniga. Uudistame Surunutealleel, Päikesepüramiidi, Kuupüramiidi, Ciudadelat. Arheoloogid on siit leidnud sadu ohverdatud inimesi, kuid ka loomi ja linde.
Sõidame Oaxaca poole (7h). Lisaks koloniaalajastu mõjudele, tullakse Oaxacasse uudistama ka palju vanemat Mehhiko põlisrahvaste, sapoteekide, kultuuripärandit. Oaxaca piirkond oli võimsa sapoteekide tsivilisatsiooni keskuseks. Lisaks ajaloolistele katedraalidele, templitele ja kirikutele leiame tänapäeva Oaxacas värvikad tänavad ja Mehhikole omaselt kirevad kohalikud. Oaxaca köögikunst viib keele alla! Kindlasti tuleb siin ära proovida mezcali (alkohoolne jook agaavest) ja kuulus mole kaste (tšilline, tumepunane kaste, mida tavaliselt süüakse lihaga), mis sai alguse just siit linnast. Teeme õhtuse jalgsiekskursiooni linnas. Ööbime Oaxacas. Hotell Happy Express.
4.päev R 17.11 – Sapoteekide endisaegse pealinna, Monte Albani külastus. Oaxaca kohaliku turu külastus. (H)
Mägedest emmatud Oaxaca orust leiame Monte Albani. Monte Alban rajati u. 500 a e.m.a ning oli pea tuhat aastat kõige olulisem sapoteekide majanduslik keskus. Linn hüljati ning hiljem kasutasid misteegid seda matmiskohana. Niivõrd pika ajalooga paigal on rääkida lugematul hulgal põnevaid lugusid, kuid kõike Monte Alban ei avalda. Endiselt varjutab arheloloogide teadmisi uduloor. Dešifreerimata hieroglüüfid, salajased tunnelid, võimsad püramiidid, kultuurkihi alla mattunud templid, Gran Plaza peaväljak, vaid eliidi poolt kasutatud El Palacio… Ääretult põnev retk sapoteekide kõrgtsivilisatiooni igapäevaellu.
Pärast Monte Albani suundume tagasi Oaxacasse. Kui Mehhikos on praktiliselt igal külal ja linnal oma turg, siis Oaxaca regiooni värvilistest turgudest ei saa üle ega ümber. Uudistame tianguisi kirevat elu. Leiame siit kohalikku käsitööna valminud korvid, kohalikud kohvioad, hulgaliselt värsket kraami ja ehk veidi õõvastavana tunduva, kuid maitsva chapulin’i (rohutirtsud)! Ööbime Oaxacas. Hotell Happy Express.
5.päev L 18.11 – Tlacolula laupäevane turg, sõit Teotitlani, Pichacho matk. (H/Õ)
Ka täna käime piirkonnas kuulsal ja kireval laupäevasel turul ning edasi suundume Teotitlan de Vallesse. Meid ümbritsevad Sierra Juárez mäed. Kant on kuulus oma tekstiili, eriti just käsitööna kangastelgedel valmistatud villaste vaipade poolest. Villa saadaks kohalikelt lammastelt ning punast tekstiilivärvi kilptäidelt. Arvatakse, et see küla oli üks esimesi, mille sapoteegid rajasid. Läheme imekaunile matkale püha Pichacho tippu, kust avanevad võimsad vaated orule. Ööbime: Yu’u Badund Teotitlán.
6.päev P 19.11 – Külastame Hierve el Aguat ning Mitla koopaid. (H/Õ)
Pärast hommikusööki uudistame Hierve el Aguat. Siin on põnevad kiviformatsioonid, mis näevad välja nagu kosed. Leiame mitmeid helesinise, mineraaliderohke veega looduslikke basseinikesi. Pärast vaatame Mitla koopaid, kust leiame 12 000 aastat vanu seinamaalinguid ning esemeid. Ööbime: Yu’u Badund Teotitlán
7.päev E 20.11 – Sõidame San José del Pacíficosse (3.5h), matk ja temazcal. (H)
Oleme jõudnud San Jose del Pacificosse. Linn on ümbritsetud tõeliselt maagilisest loodusest, seega pole ime, et just siia tullakse eriliste ravimtaimede abiga eneseotsinguile. Uudistame linnakest, õhkame sisse maagilisust ning matkame Sierra Sur Cerro La Postemas (3-4 h). Soovijad saavad kogeda temazcali tseremooniat. Ööbime: San José del Pacíficos imekaunite vaadetega Mogote Doña Isabel Cabins.
8.päev T 21.11 – Sõidame Mazuntesse (3.5h), paadisõit Ventanilla rahvuspargi laguunis. Sõit Huatulco Baysse (1.5h). (H)
Enne 20. sajandit oli Mazuntes inimesi vähe. Mazuntes leidus arvukalt merekilpkonni, mis meelitas siia ka aina rohkem peresid, kes nende liha ja munadega kauplema hakkasid. Kui märgati kiiret merekilpkonnade populatsiooni langust, siis keelati igasugune kauplemine. Kohalikud pered kaotasid kogu oma sissetuleku, kuid kavalad inimesed leidsid uue väljundi. Tänapäeval on Mazunte tuntud ökoturismi ja looduskosmeetika sihtkoht. La Ventanilla on Mazunte lähedal ning on kuulus just oma imetabase laguuni poolest. Siin leiduvad mangroovimetsad peidavad endas külluslikku loomariiki. Kilpkonnad, iguaanid, eksootilised linnud ja kõige suuremaks tõmbenumbriks on krokodillid! Uudistame meiegi lopsaka taimestiku ja kireva eluga laguuni paadisõiduga. Õhtuks jõuame Huatulco Baysse. Ööbime: Hotel Santa Cruz
9.päev K 22.11 – Vaba hommik ja pärastlõuna rannamõnudeks. Sõit Juchitani (3h). (H)
Vaikse ookeani kristallselge vesi, troopiline kliima, õlgkatustega rannabaarid, kuldsed liivarannad on ideaalsed üheks mõnusaks hingetõmbeks. Päevita, snorgelda, väike kokteil rannabaarist. Kella kolme paiku võtame suuna Juchitani poole. Ööbime Juchitanis.
10.päev N 23.11 – Külastame kohalikku turgu, sõit San Cristobali (5h), jalgsiekskursioon. (H)
Pärast väikest kohaliku turu külastust sõidame edasi San Cristobali. Paneme asjad hotelli ja läheme jalgsiekskursioonile. San Cristobal de Las Casas on 2200 m kõrgusel asetsev linnake, mis on tuntud oma hästisäilinud koloniaalarhitektuuri poolest. Kollane San Cristobali katedraal, Parque Central, Santo Domingo de Guzman klooster. Ööbime hotellis Rincon de Cuca.
11.päev R 24.11 – uudistame San Juan Chamula kohalike pärismaalaste linnakest. Vaba pärastlõuna. (H).
Sõidame pool tunnikest San Juan Chamulasse. Privtaasust armastava Chamula rahva tunneb ära nende erksate riiete järgi, kus domineerib lilla ja roosa. Lambavillased riided on käsitööna valminud. Kuuleme giidilt selle põneva rahva lugu ning naaseme San Cristobali. Ööbime hotellis Rincon de Cuca.
12.päev L 25.11 – El Chiflón kosk, ujumine. Comitán linn. (H)
Sõidame kauni El Chiflón kose juurde (3h). Naudime lopsakast, rohelisest loodusest emmatud võimsat koske, ujume ja võtame rahulikult. El Chifloni juga langeb pea 120 m ning väikseid salalaguune ja joakesi lediub siin veelgi. Õhtuks oleme Comitán linnakeses. Hotell Casa Caelum.
13.päev P 26.11 – Sõit Lacanjásse (7h). Džungliretke algus. (H/Õ)
Sõidame Lacanjásse Selva Lacandonas. Oleme jõudnud džunglisse, mis kihab elust ja häältest! Ööbime Lancanja džunglilaagris. Laagrisse jõudes ja õhtupimeduses puhkama heites võivad meile laulda joovastavat unelaulu möiraahvid. Lacandona džungel on üks olulisemaid kogu riigis. Siinsetest vihmametsades elab pea 25% kogu Mehhiko looma- ja taimeliikidest.
14.päev E 27.11 – Kajakimatk Lacandonase džunglis. (H/L)
Istume kajakkidele ja tüürime sügavale džunglisse koos kohaliku matkajuhiga. Meie teele jäävad imetabased laguunid, kus saab vette sulpsata, võimsad joad peidetud lopsakasse džunglitaimestikku. Pärast kajakisõitu võimalus omal käel ümbritsevaga tutvuda. Ööbime Lancanja džunglilaagris.
15.päev T 28.11 – Paadisõit Usumacinta jõel. Yaxchilani arheoloogiakompleksi külastus. Sõit Palenquesse (3h). (H)
Uudistame lopsakat loodust paadisõidul. Usumacinta jõe ääres, džungli tugevas haardes paiknev Yaxchilan arheoloogiakompleks oli kunagi maiade keskuseks, mis domineeris ümbritsevaid alasid. Tänapäeval on teiselpool jõge näha Guatemalat. Yaxchilan rajati paekivi künklikule pinnasele, seega on linna hooned põnevalt ühendatud treppide, platvormide ja terrassidega. Yaxchilanis olid luksuslikud paleed, rikkalikult dekoreeritud templid ja püramiidid, detailiderohked seinamaalingud, mida saame meiegi avastada. Pärast arheoloogiakompleksi külastust võtame suuna Palenque poole. Ööbime Palenques.
16.päev K 29.11 – Palenque arheoloogiakeskuse külastus, Misol Ha juga. Ööbuss Tulumi (11h). (H)
Palnque arheoloogiakeskus oli vana maiade linn, mis õitses juba paarsada aastat eKr ning esimesel aastatuhendel pKr. Maiade poliitiline keskus on arheoloogidele pakkunud tohutult palju avastamist, seal hulgas ka puutumatuid hauakambreid ja tuhandeid potikilde. Arvatakse, et Palenquest on välja kaevatus vaid 10% kunagisest linnast, mis tähendab, et veel tuhandeid linnahooneid on endiselt džungli valduses. Naudime kaunist Misol Ha juga ning astumegi ööbussile, et Tulumi sõita.
17.päev N 30.11 – Puhkepäev Tulumis.
Seljataga on sündmusterohke kajakireis džunglis. Järgmised kaks päeva puhkame seiklustest ning naudime Tulumi eksootilisi liivarandasid Kariibi mere ääres. Rüüpa kokteili palmipuu all helesinise mere ääres. Võta aeg maha, lihtsalt ole ja naudi!
18.päev R 01.12 – Puhkepäev Tulumis.
Kultuuriliseks elamuseks leiad Tulumis ka muistse maiade sadamalinna varemed. El Castillo kalju otsas on neist tuntuim. Proovi ära kindlasti kohalikud tacod tänavakaupmeestelt! Tulumi lähedal on ka paekivisse uuristunud augud ehk cenoted, mille all on looduslikud, kristallselge veega basseinid. Džunglist ümbritsetud cenotedes saab ka snorgeldada ja põnevat veealust kilpkonnade ja kalade elu uurida!
19.päev L 02.12 – sõit Cancuni lennujaama ja alustame koduteed. Lend väljub kell 09:50 hommikul.
20.päev P 03.12 – maandume Tallinnas kell 11:30 ennelõunal. Mehhiko reis on lõppenud.
Reisiplaan võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt.
Lennuplaan:
TK1424 TU 14NOV TLL-IST 18:45-23:25
TK 184 WE 15NOV IST-MEX 02:25-08:15
TK 189 SA 02DEC CUN-IST 09:50-05:45*
TK1421 SU 03DEC IST-TLL 08:55-11:30
Reisi hind sisaldab:
Lennupileteid vastavalt reisikavale
Eestikeelse reisisaatja teenuseid
Vajalikku maismaatransporti
Kohalike giidide teenuseid
Majutust kogu reisi vältel
Reisikavas välja toodud söögikordi
Matkalubasid
Reisikavas märgitud vaatamisväärsuste sissepääsupileteid
Reisi hind ei sisalda:
Reisikavas mitte väljatoodud söögikordi
Kindlustust
Lisategevusi vabal ajal