Mehhiko reis viib osalejad Mehhiko lõunaosa võimsamate maamärkide juurde. Uudistame ka Mexico Citys. Meie ees avanevad iidsete kõrgtsivilisatsioonide saladused Teotihuacani püramiidikompleksis, sapoteekide ja maiade kultuur muistsetes templites ja paleedes. Külastame Oaxacat ja San Cristobal de Las Casast ning uurime nende koloniaalajalugu. Veedame aega džunglis, kus saame seigelda raftidega mööda jõge. Hea õnne korral saab näha ka krokodille ja troopilisi linde ning kuulda möiraahve. Samuti on aega kuldsetel liivarandadel troopilise kliima nautimiseks nii Kariibi mere kaldal kui ka Vaikse ookeani äärsetes rahulikes väikelinnades.
Reisijuht Kadri Aller
Reisi ajakava:
1.päev K 12.11 – Koguneme Tallinna lennujaamas Lennart Meri bareljeefi juures ja lendame Mexico City poole
2.päev N 13.11 – Hiigellinn Mexico City. Mehhiko reis algab Mexico Cityst, kuhu jõuame öösel ja saame hotellis ajavahega kohaneda. Hilishommikul ootab meid jalutuskäik kogu Ameerika kõige vanemas pealinnas, mis asutati algselt saare peale asteekide poolt juba 1325. aastal. Oleme jõudnud antiikkultuuride ja modernse megalopolise ristumispunkti. Kaootilisena näiv Mexico City suurlinn on tänapäeval üks olulisemaid kultuuri- ja finantskeskusi kogu maailmas, kuid siit leiame ka vanade asteekide järelhüüdeid ja Hispaania koloniaalajastu mõjutusi. Uudistame Mexico City võimsaid katedraale, kirikuid, paleesid, jalutame üüratutel plazadel ning suurlinna südames: Konstitutsiooni väljakul ehk Zocalol.
3.päev R 14.11 – Teotihuacani iidne püramiidikompleks. Lahkume Mexico City’st ning rändame tõeliselt müstilistel kultuuriradadel. Teotihuacani linna (UNESCO) õitseaeg oli esimese aastatuhande alguses, seega ammu enne asteekide võimu. Linn peidab endiselt endas tohutult saladusi ning teadlased ei ole siiani päris üksmeelel, kes täpselt Teotihuacani asutasid. Küll on aga kindel, et oma hiilgeaegadel elas linnas umbes 150 000 elanikku ning võimsa kultuurikeskuse mõju oli tunda peaaegu kogu Mesoameerikas. Arvukad arheoloogilised leiud, salajased tunnelid, komplekssed ehitised, obsidiaanikaubandus, üüratud püramiidid, imelised seinamaalingud annavad meile aimu, et tegu oli tõelise kõrgtsivilisatsiooniga. Uudistame Surnutealleed, Päikese- ja Kuupüramiidi, Ciudadelat ja Quetzalcoatli ehk Sulismao templit. Arheoloogid on siit leidnud sadu ohverdatud inimesi, kuid ka loomi ja linde. Pärastlõunal võtame suuna Puebla poole, mis on Mehhiko suuruselt neljas linn.
4.päev L 15.11 – Puebla arhitektuuriline rikkus. Täna ootab meid ohtralt arhitektuurilist silmailu pakkuv jalutuskäik Puebla linnas. Puebla asutati vulkaanide vahelisse orgu 1531. aastal ning siinne meeldiv kliima aitas kaasa asula õitsengule, tehes linnast tähtsa peatuspunkti pealinna ja Kariibi mere äärsete sadamate vahelisel liikumisteel. Oma keskse asukoha tõttu algses Mehhiko koloonias arenes siin kaubandus ja käsitöö, täites kolonisaatoritest linnaelanike kukruid. Tänu endisaegsete asukate jõukusele on Pueblas säilinud arvukalt oivalisi koloniaalstiilis hooneid ning nüüdisaeg on juurde toonud rohkesti kunstnikke, kelle seinamaalingud ja tänavaäärsed miniateljeed linnapilti kaunistavad. Kindlasti proovi ära ka kohalikud Mehhiko maiustused: halvaataoline mazapan, erimaitselised kookospallid ja –kangikesed, iirised ja puuviljamarmelaadid.
5.päev P 16.11 – Mezcali kodu: pidustusterohke Oaxaca. Hommikul alustame sõitu Oaxaca linna suunas, kuhu jõuame pärastlõunal. Suundume jalutuskäigule, kus lisaks põnevaid kulinaarseid elamusi (kõikvõimalikud putukad!) ja kirevat kaupa pakkuvatele turgudele leiame hulganisti koloniaalstiilis katedraale, kirikuid ja värvikirevaid maju. Oaxaca on mõnusalt boheemlasliku ja algupärase hõnguga linnake, kus saab nautida tänavakunsti ja -muusikuid, katusebaare, ja alati on käimas mõni – tihtipeale kummalise suunitlusega – pidustus. Oaxaca provintsist on pärit Mehhiko esimene põlisrahvusest president Benito Juarez (oli ametis 1858-1872); mitmekesised, tšillit sisaldavad ja keelt alla viivad mole kastmed ning agaavist kääritatud alkohoolne jook mezcal, mis on tekiilast suitsusema maitsega.
6.päev E 17.11 – Sissevaade sapoteekide kultuuri. Oaxaca osariigi üks arvukamaid põlisrahvaid on sapoteegid, kelle kultuur on elav ka tänapäeval. Hommikul ootab meid hõrk eine sapoteekide perekonna juures. Nii häid quesadillasid ei saa kuskilt mujalt! Pärast einestamist saame uudistada nende käsitöökoda, kus meile näidatakse põliseid kangaste värvimiseks kasutatud meetodeid ning kust saab ühtlasi kaasa osta vaipu, kleite ja kõikvõimalikku käsitööd. Lõuna paiku suundume ürgsetesse Mitla koobastesse, kus leidub iidseid kaljujooniseid ligi 12 000 aasta tagusest ajast. Koobasteni jõudmiseks kasutame põnevat ja kitsast jalgrada, mis lookleb mööda järsku mäekülge ülespoole. Õhtul lõõgastume kohalikus „viinaköögis“, kus saame mekkida erineva maitsevarjundiga mezcale.
7.päev T 18.11 – Sapoteekide endisaegse pealinn: Monte Alban. Jätkame sapoteekide kultuuriga tutvumist. Mägedest emmatud Oaxaca orust leiame Monte Albani varemekompleksi. Linn rajati umbes 2500 aasta eest ning oli pea tuhat aastat kõige olulisem sapoteekide majanduslik keskus. Pärast asula hülgamist kasutas üks teine kohalik põlisrahvas – misteegid – seda matmiskohana. Niivõrd pika ajalooga paigal on rääkida lugematul hulgal põnevaid lugusid, kuid kõike Monte Alban ei avalda. Endiselt varjutab arheloloogide teadmisi uduloor. Dešifreerimata hieroglüüfid, salajased tunnelid, võimsad püramiidid, kultuurkihi alla mattunud templid, Gran Plaza peaväljak, vaid eliidi poolt kasutatud El Palacio… Ääretult põnev retk sapoteekide kõrgtsivilisatiooni igapäevaellu on garanteeritud. Pärastlõunal võtame suuna Vaikse ookeani poole: meid ootab imearmas rannikulinnake Puerto Escondido, kuhu jõuame õhtul. Kes pimedat ei karda, saab otsekohe jahutavasse ookeanisse karata!
8.päev K 19.11 – La Ventanilla paadisõit ja Mazunte merikilpkonnad. Hommikul jääb veel aega kiireks supluseks ookeanis. Seejärel sõidame La Ventanilla külakesse, kus kulgeme paadiga mangroovide vahelisel elurikkusest pakataval laguunil, jälgides kohalikke eksootilisi linde, iguaane ning tasahilju vees hulpivaid krokodille ja merikilpkonni. Päraslõunal külastame Mazuntet, mille looduskeskuses saame näha nii tavalisi kui merikilpkonni. Mehhikos on ajalooliselt merekilpkonnade liha ja munade kui tähtsa toiduallikaga hirmsat moodi kaubeldud. Mõistagi tõi see kaasa kilpkonnade arvukuse languse, kuid õnneks tehakse tänapäeva Mehhikos nende kaitseks suuri pingutusi. Selles valdkonnas saavad nii kohalikud kui ka välismaised vabatahtlikud usinasti kaasa lüüa. Naudime taas suplust ookeanis (keset surfareid!), misjärel jätkame reisi Huatulco suunas.
9.päev N 20.11 – Rannamõnud Huatulcos. Vaikne ookean on täna terve päeva meie päralt! Hotellist jõukohase jalutuskäigu kaugusel on mõnus liivarand, kus saab supelda, kokteile ja päikest nautida ning lähedaloleval turul poodelda. Huvilistel on võimalik ranna teenuspakkujatelt põnevat meelelahutust, nt. kajakisõitu tellida. Õhtul sõidame edasi meie järgmisse ööbimiskohta. Valmis tuleb olla kurvilisteks teedeks!
10.päev R 21.11 – Põlisrahvaste ja käsitöörohke San Cristobal de Las Casas. Hommikul alustame sõitu Chiapase osariiki, mille elanikkonna seas on arvukailt erinevaid põlisrahvaid. Koloniaalajastu järelkajana on siinsed põliselanikud enamasti ka üsna kehval majanduslikul järjel. Sööme lõunat osariigi pealinnas Tuxtlas ning õhtuks jõuame 2200 m kõrgusel mägede vahel asuvasse San Cristobal de las Casase linnakesse. Värvilise ja madala koloniaalarhitektuuriga asulas on mitu turgu, kus saab oma ostud teha küllaltki soodsalt, kui vaid tingida oskad. Siit tasub endale soetada kohalikes värvides ja mustrites soe kampsun või pleed, sest kõrgel asuvas linnas on küllaltki jahe, eriti öösiti. Nimelt pole ladinaameeriklastel kombeks tube kütta, vaid pannakse endale ööseks lihtsalt mitu tekki peale.
11.päev L 22.11 – Imetabane jumalakummardamine Chamula kirikus. Hommikul suundume lähedalolevasse Chamula linnakesse, et külastada sealset kirikut. Sellist kristluse ja põlisuskumuste sulatuskatelt nagu siin, ei kohta kusagil mujal. Saame imetleda kohalike põliselanike kummalisi palvekombeid ja enneolematut pühakoja sisekujundust. Pärastlõunal uudistame kogukondliku algatusena valminud käsitöökoda ning õhtul jääb vaba aega San Cristobal’i turgude ja söögikohtadega tutvumiseks.
12.päev P 23.11 – Mehhiko teede A&O. Täna lahkume varavalges, enne kukke ja koitu, et vältida teeblokeeringud. Nimelt panevad põliselanikud siinkandis tihti oma teed kinni, mis venitab sõiduajad ettemääramatuks perioodiks pikemaks. Ole valmis raputavaks ja kurviliseks teeks. Kui meil õnnestub blokeeringuid vältida, teeme endale preemiaks mõnusa pausi Misol-Ha kõrge kose juures, mille taga saab väiksel rajal jalutada ja koobast külastada ning kosealuses veesilmas jahutavat suplust nautida. Pärastlõunaks jõuame Palenque linna, kus saab vaba aega sisustada endale meelepäraselt.
13.päev E 24.11 – Seikluslik Lacandoni džungel. Hommikul sõidame Palenquest Lacandoni, kus meid ootab adrenaliinirohke rafting ehk kummipaadisõit džunglijõel. Paaritunnisel veeretkel saame laskuda mitut tillukest koske mööda ja ennast vees jahutada, misjärel kõnnime läbi džungli tagasi ööbimiskohta. Tegemist on vahva elamusega, mille juures on tähtis meeskonnatöö ja ühes taktis aerutamine. Öösel askeetlikus hütikeses magama heites kuulata kindlasti ka pimedusest kostuvaid põnevaid džunglihääli.
14.päev T 25.11 – Yaxchilani arheoloogiakompleks ja möiraahvid. Usumacinta ehk Mehhiko ja Guatemala piirijõe ääres, džungli tugevas haardes paiknev Yaxchilani arheoloogiakompleks oli kunagi maiade keskuseks, mis domineeris ümbritsevaid alasid. Yaxchilan rajati paekivi künklikule pinnasele, seega on linna hooned põnevalt ühendatud kõrgete treppide, platvormide ja terrassidega. Yaxchilanis olid luksuslikud paleed, rikkalikult dekoreeritud templid ja püramiidid, detailiderohked seinamaalingud, mida saame meiegi avastada. Siin on hea õnne korral võimalik näha nahkhiiri ja kuulda möiraahve. Viimaste huiked kõlavad kui Jurassic Parki film. Pärast arheoloogiakompleksi külastust sõidame tagasi Palenquesse.
15.päev K 26.11 – Palenque iidne linn. Täna külastame džunglisse mattunud Palenque kompleksi, mille rajasid maiad. Selle linna kõrgaeg jäi 500.-700. aasta vahele ning hiilgas kõige eredamalt Pakali valitsemise all, kes elas tolle aja kohta harukordselt kaua – 80-aastaseks. Avastame arvukaid templeid, iidset veevärgisüsteemi, Punase Kuninganna hauakambrit ja püüame ettekujutada minevikku, mil siinsete hoonete seinad olid erksate maalingutega kaetud ning vaatevälja ei seganud džunglipuistu. Arheoloogid on läbiuurinud vähem kui 10% sellest iidsest linnast ning suurem osa ehitistest on mattunud rohukamara alla, jättes mulje looduslikest küngastest. Õhtul saame reisida tõeliste mehhiklaste kombel: nimelt sõidame ööbussiga Tulumi, kuhu jõuame järgmise päeva ennelõunal.
16.päev N 27.11 – Puhkepäev Tulumis (või Playa del Carmen’il). Mehhiko ühistransport on kuulus oma hilinemiste poolest, seega ära ole üllatunud, kui ennelõuna asemel hoopis pärastlõunal kuurortlinna jõuame. See on osa Mehhiko kogemusest! Järgmised päeva puhkame pikkadest sõitudest, naudime rannamelu ja ööelu türkiissinise Kariibi mere ääres. Rüüpa kokteili palmipuu all lesides. Võta aeg maha, lihtsalt ole ja naudi!
17.päev R 28.11 – Puhkepäev Tulumis (või Playa del Carmen’il). Kui niisama molutamine ära tüütab, siis saab omal käel avastada Coba, Tulumi või Chitzen Itza varemeid, ujuda cenotedes ehk karstikoobastes, snorgeldada Akumali rannas või leida muid põnevaid tegevusi.
18.päev L 29.11 – Viimane puhkepäev enne koduteele asumist.
19.päev P 30.11 – Sõidame Cancuni ja lendame Istanbuli.
20.päev E 01.12 – Lendame Tallinna. Mehhiko reis on lõppenud.
Reisiplaan võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt.
Reisi hind sisaldab:
Lennupileteid vastavalt reisikavale
Eestikeelse reisisaatja teenuseid
Vajalikku maismaatransporti
Kohalike giidide teenuseid
Majutust kogu reisi vältel
Reisi hind ei sisalda:
Toitlustust
Kindlustust