MERCANTOUR’i RAHVUSPARK PRANTSUSMAAL– iidse rahva pelgupaik, looduslik ja kristlik pühamu ning kahe rahva kaitsevall
Euroopa tuntumaid mägesid Alpe teavad küll kõik. Kuid Prantsusmaal on üks muinasjutuline Alpi mäeahelik, millest isegi paljud prantslased kuulnud ei ole – Mercantour’i rahvuspark, koht, kus meri ja mäed kohtuvad. Siin ei pea sa valima, kas oled mere või mägede inimene – võid olla mõlemad korraga!
Nice’ist ja Côte d’Azur’i rannikust linnulennul vaid 50 km kaugusel sirutuvad need tipud 3000m taeva poole, koos kõrgeima Cime du Gélas’iga (3143m). Mercantouri matk viibki meid avastama seda kaunist alpiaasade, järvede, järskude kaljude maad kohe sinava Vahemere taga. Alpi ümisejad, mägikitsed, kaljukitsed, muflonid – kõiki neid on siin näha – ning vastu suve on need nõlvad kaetud mitmevärviliste alpitaimede ning roosade rododendronipuhmastega. Need merelised Alpid on Prantsuse-Itaalia piiril – täna laiub mõlemal pool rahvuspark, kuid veel 100 aastat tagasi oli siin militaarrajatistest pikitud vaenu- ja piiriala. Vanadesse piirirajatistesse on täna elama asunud kaljukitsed.
Mercantour on üks 11-st Prantsusmaa rahvuspargist, rajatud aastal 1979. Kuna ta asub omamoodi erinevate kliimatingimuste ristteel, on ta Prantsusmaal üks liigirohkemaid piirkondi, seda nii taimestiku kui loomastiku poolest (s.h. 30 endeemilist taime) ning paik, kuhu Prantsusmaal esimesena hunt tagasi loodusesse toodi. Pargi kaheksast orust külastame meie Roya’d ja Vésubie’d. Esimene neist on mänginud olulist rolli Teise maailmasõja ajal, mil org kuulus veel Itaaliale. Tollal olid La Brigue ja Tende kaks Itaalia kaitsekantsi Prantsusmaa vastu, org ise aga varjupaigaks paljudele Nice’i ümbrusest natsirežiimi eest pagenud juutidele. 1947. a. sai Prantsusmaa piirkonna endale omamoodi sõjatrofeena. Vésubie on aga tuntud oma palverännupaikadega Utelle’is ja Madone de Fenestre’is, kus igal aastal Neitsi ilmumist mitmete rituaalide ja palvustega tervitatakse. Nende kahe oru vahele jääb ka üks Prantsusmaal tuntumaid ajaloolisi paiku, la Vallée des Merveilles (Imede org), kust on leitud ligi 40 000 kaljujoonistust, autoriks üle 5000 aasta tagasi siin orgudes elanud mõistatuslik rahvagrupp.
Oma retkel saame seega lisaks loodusväärtustele osa ka siinsest kultuuriloost, uskumustest, pühapaikadest ja militaarajaloost.
Meie reis ja Mercantouri matk viib meid nii kõrgele mägedesse kui ka alla Azur’i rannikule Vahemere vett katsuma, lisaks natuke kultuuri avastama: 6 päeva mägesid, 2 päeva merd. Viis ööd magame mägihüttides ühistubades, kus on olemas voodid, tekid ja padjad, endal tuleb kotis kanda vaid magamiskoti siselina või õhukest magamiskotti. Majakestes pakutakse meile rikkalikku õhtusööki, prantsuspärast hommikusööki ning päevasteks kõndimisteks kaasa ka piknikupakike. (NB! Piknikuks peaks igaüks kodust ühe korralikult suletava korduvkasutatava plastkarbi kaasa võtma) Ülejäänud kolm ööd veedame Nice’is hotellis, kust päeval saame minna maid avastama ja merevette. Hommikusööki saab hotellis, lõuna ja õhtu eest saab igaüks kohalike söögikohtade abiga ise hoolitseda.
Väikese boonusena jutustan viimasel mägiõhtul soovijaile lugusid mägede rüpes asuvas pühapaigas – Madone de Fenestre’i palverännukirikus.
Reisijuht Ena Mets
Loe Mercantourist lähemalt siit.
Reisikava:
1. päev P 15.06 – MEREST MÄKKE. Koguneme Tallinna lennujaamas Lennart Meri bareljeefi juures ja lendame Tallinnast Nice’i. Suundume Azur’i rannikult otse mägedesse. Mere peal puhkavast Nice’i lennujaamast võtab buss meid peale ning viib Mercantour’i rahvusparki, Roya orgu, mis eraldab Prantsusmaad Itaaliast ning on ühtlasi Mercantour’i orgudest kõige idapoolsem. Meie Mercantouri matk algab lühema kõndimisega – rühime oma esimesse öömajja, mägihütti Refuge de la Valmasque (2233m), mis asub kolmest suurest järvest koosneva aheliku otsas. Meie öömaja on rahvusparki läbivast matkateest natuke kõrval, mistõttu mõnusalt väike ja eraldatud. Soovijatega teeme hüti juures veel õhtusöögieelse jalutuse – pisikese tõusu sinna, kust hütile ja järvedele hea vaade – ning lõpetuseks mõnusa supluse. Matk 7.5 km, u. 800m tõusu ↑. (Õ)
2. päev E 16.06 – MILITAARLUGU LÄBI KAUNITE VAADETE. Tänane korralik matkapäev algab kaunite järvevaadetega, jätkub läbi iidse rahva elupaiga, lõppeb militaarajaloo ning kõrgustega. See on meie mägimatka pikim päev. Alustuseks kulgeme mööda kolme järve ahelikku lõunasse. Edasi liigume üle Fontanalbe’i kuru (2568m) ühte kahest orust, kust on leitud 5300 aastat tagasi elanud iidse mõistatusliku rahva kaljujooniseid, ja teeme pisikese vahepeatuse nende tundmatute elanike Pühal Teel. Pisike lisatõus Vallaurette’i kurule (2279m), kus saame uudistada killukese siinsest kahe suure riigi piiri peal nähtavast õige hilisest militaarajaloost. Roya org ning Mercantour’i idapoolseim osa läks Prantsusmaa kätte alles peale II maailmasõda „võiduauhinnana“. Kuna kohalik elanikkond polnud sugugi selle poolt, siis on siinne rahvas olnud ülejäänud Prantsusmaast justkui natuke eraldi. Raja viimane osa laskub mõnusat lehiste vahelist rada pidi Imede orgu (la Vallée des Merveilles), teise kuulsasse kaljujooniste piirkonda, kus veedame oma teise mägiöö Refuge des Merveilles matkahütis (2130m). Sel päeval on ka suur tõenäosus kohata kaljukitsi ja alpi ümisejaid. Matk 15 km, u. 700m↑ ja 800m ↓. (H/L/Õ)
3. päev T 17.06 – IIDSE RAHVA MÕISTATUS. Tutvume tuhandete aastate vanuste joonistega ning liigume järgmisse järveäärsesse mägihütti. Kui ilm lubab, alustab huviliste jaoks päeva kohalik giid, kes näitab meile olulisemaid kaljujooniseid aastast 3300 e.m.a. ning selgitab ka tänaseks teadaolevat selle kunagise rahva olemusest. Omal käel neist paljude juurde minna ei tohi. Pealelõunat liigume edasi üle kahe kuru, Valmasque’i kuru (2549m) ja Basto kuru (2693m), möödudes veel nii mõnestki järvesilmast, et lõpetada päev mõnusas Refuge de Nice’i matkahütis (2232m). Matk 9.5 km, u. 700m↑ ja 600m ↓. (H/L/Õ)
4. päev K 18.06 – HINGETÕMBEPÄEV. Teekond ühest öömajast teise, soovijatele hommikuse kõrvalepõikega üles järve äärde. Kuna meie otseteekond järgmisse öömajja on vaid 7 km ning ilma tõusuta, suundume hommikul soovijatega esiti üles Pika järve (Lac Long) äärde (2550m), kus julged saavad varasuvises järvevees talisuplust harrastada. Teised saavad aga lihtsalt kauneid vaateid imetleda alla Gordolasque’i orule ning üles Mercantour’i kõrgetele tippudele, millest kolm on lausa üle 3000m tegelased – Cime du Gélas (3143m), Cime de la Malédie (3061m) ja Mont Clapier (3045m), mis praegusel varasuvisel ajal veel üleni valged. Tänagi on hea võimalus kohata mägi- ja kaljukitsi. Kui talvised lumejäägid liiga rikkalikud, läheme Pika järve asemel hoopis pisikese Autier’ järve (2270m) äärde. Edasi kulgeme kunagistest liustikest silutud kivimürakate vahele alla orgu, kus meid ootamas järgmine öömaja, Relais des Merveilles (1578m). Matk (koos hommikuse tõusuga) 10 km, u. 400m↑ ja 1000m ↓. (H/L/Õ)
5. päev N 19.06 – PILGUHEIT VAHEMERRE, PARANOVA, 5 JÄRVE ja PÜHAPAIK. Mercantouri matk jätkub ühe priskema päevaga, kus tuleb ühest orust teise jõuda. Uskumatud vaated tippudele ja merele, värskendav järvevesi, rododendroniroosad mäed ja õdus jutuõhtu palverännukirikus aga korvavad päevased pingutused. Mercantouri matk jätkub peale hommikusööki pika tõusuga Prals’ kurule (2335m), kust juba avanevad vahvad vaated nii Vahemerele horisondil kui mägede tippudele. Kes aga ei pea paljuks ronida ühe ägedaima nimega mäe tippu, paarsada meetrit kõrgemale, saab Paranova otsast (2556m) veelgi kaunimaid vaateid ka 5 järve madalikule otse meie all.
Peale neid korralikke tõuse on meil võimalus mõnuleda (ja miks mitte ka supelda) viie järve tasandikul. Seal teeme ka oma lõunapausi, enne kui lehiste ja alpiaasade vahelt oma järgmise matkamaja, Refuge de la Madone de Fenestre (1903m) juurde laskume. See majake on rajatud otse palverännukiriku kõrvale – legendaarne koht, kus Neitsi Maarja end mäetippude vahelises aknas benediktiini munkadele ilmutas ning kuhu just seetõttu Neitsile pühendatud pühakoda rajati. Tänases korduvalt restaureeritud kirikukeses on varjul ligi 700 aastat vana Liibanoni seedrist Neitsi kuju. Kui matkaliste seas soovijaid, võtame õhtul peale sööki mägimaja peremehe käest suure kirikuvõtme ning läheme pühakotta lugusid vestma, et ööuni veelgi parem oleks. Matk 12 km, u. 1100m↑ (koos valikulise Paranova otsa minekuga) ja 800m ↓. (H/L/Õ)
6. päev R 20.06 – PIIRIRAJATISTE LUGU ja JÄRVESAAR. MÄEST ALLA MERRE. Järv ühel ja teisel pool ahelikku ning kiire pilguheit militaarajalukku ja naaberrahva ’kapsaaeda’. Jätame Madone de Fenestre’ pühapaiga seljataha ning asume oma viimasele matkapäevale. Selleks tõuseme esiti üles Fenestre’ järve äärde, tõmbame hinge ja siis veel kõrgemale üles Prantsuse-Itaalia piirile, Fenestre’ kurule (2474m), kus üle sajandi vanused militaarhooned on kaljukitsede elupaigaks saanud. Itaalias käidud, kulgeme pea tasapinnaliselt järgmisele kurule – Pas des Ladres (2448m) – ning laskume alla Trécolpas’i järve äärde, mille keskel olevale saarekesele saab mõnikord pea kuiva jalagagi kõndida, kui ilmad päikselised. See on populaarne päevaretkede koht peredele, kuid järv on piisavalt suur, et meiegi oma rahu ja vaikuse ning unistuste ranna siit üles leiaks.
Parajalt pikk lõunapiknik ning viimane laskumine alla Boréon’i orgu, kust meie buss meid peale võtab ning tagasi Vahemere äärde viib. Enne bussi peale minekut on meil kohaliku taluniku käest ehk võimalik isegi kohalikku mägijuustu kaasa osta, uudishimulikud võivad näha veel tänagi 2020. a. oktoobris möllanud torm Alexi tagajärgi ning teele jääb Boréoni tuntuim külastuskoht Alpha-park – huntide teemapark, millega hundid Mercantour’i rahvusparki tagasi toodi. Vastu õhtut jõuame Nice’i, nii et õhtusöögiks võib igaüks endale sobiva söögikoha otsida juba Vahemere ääres. Matk 13.5 km u. 600m↑ ja 1000m ↓. (H/L)
7. päev L 21.06 – Loodusele vahelduseks avastame ajalugu – Antibes ja Nice. Et natuke mägedes turnimisest jalgu puhata, läheme uudistame täna soovijatega väikest vana Antibes’i, kus võimalus minna Picasso muuseumisse ning kõndida rannikurajal. See on olnud paljude kunstnike meelispaik. Jääb aega ka Nice’i vanalinnas ja kindluskünkal ära käia. Piirkond on eripärane oma pikaaegse Itaalia mõju tõttu, kuna kuulus ühtejärge mitmele Itaalia valitsejaperele. Siin ringi uidates võid proovida isepäraseid tänavatoite – kikerhernejahust ahjupannkooki socca’t ning sibulapirukat (pissaladière) – ning püüda tabada kohalikku provensaali dialekti. (H)
8. päev P 22.06 – Vahemere vesi, kaljune rannik ja vana küla. Soovijatega sõidame hommikul rongiga vaatama väikest kaljule meisterdatud iidset Èze’i külakest, kus pea iga vana maja varjab veini ja oliiviõli pressimiseks vajalikke vanu seadeldisi. Pärastlõunal võime soovijatega tiiru teha ka Saint-Jean-Cap-Ferrat kaljuse neeme ümber ja muidugi Vahemeres supelda. Õhtul saame nautida laupäevast Azuri rannikumelu. (H)
9.päev E 23.06 – Olenevalt lennuajast, saavad varajased ärkajad ehk veel korra vettegi. Edasi suundume Nice’i lennujaama. Jõuame Tallinna lennujaama. Mercantouri matk on lõppenud. (H)
Reisi ajakava võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt. Matka teekonda mõjutavad samuti ilma- ja maastikuolud.
Lennuplaan:
BT 865 15JUN TLLNCE 07:10 – 09:35
BT 696 23JUN NCERIX 18:30 – 22:25
BT 361 23JUN RIXTLL 23:15 – 00:05+1
Reisi hind sisaldab:
Lennupileteid Tallinnast Nicesse ja tagasi
Eestikeelset reisisaatjat
Vajalikku maismaatransporti
Majutust
Reisikavas väljatoodud söögikordi (H/L/Õ)
Reisi hind ei sisalda:
Kindlustust
Reisikavas mitte väljatoodud söögikordi
Lisategevuste sissepääsupileteid