Patagoonia parimad palad, kergem retk Fitz Roy ümbruses. Külastame ka Patagaoonia üht võimsamat liustikku, Perito Morenot. Tutvume Argentina pealinna Buenos Airesega ja käime tangoetendusel.
Reisi ajakava:
1.päev T 15.11 – Koguneme Tallinna lennujaamas ja alustame teekonda Argentinasse.
2.päev K 16.11 – Saabume Buenos Airesesse. Täna suuri plaane ei tee, seame end hotellis sisse ja puhkame.
Patagoonia reis algab linnaga, mis kunagi ei maga. Eklektiline Buenos Aires, tõlkes “hea õhu“ linn (viitab heale kliimale) on alguse saanud 16. saj. Euroopa immigrantidest, kes Uude Maailma õnne tulid otsima. Immigrandid, kelle rahakott kesklinnas elada ei lubanud, lõid tagasihoidlikud eluasemed La Boca linnaossa. Et oma rasket argipäeva natukenegi rõõmsamaks muuta, värvisid asukad oma majad erksate toonidega. La Bocas (eriti El Caminito tänavamuuseumis) saab ka praegugi tohutu energialaksu majadest, mis võtavad silme eest kirjuks. Just siin linnaosas sündis ka tango, maailmakuulus tants, milles väljendub immigrantide elukatsumused ja kurbus. Armastus tango vastu ühendab kõiki Buenos Airese linnaelanikke, porteñosid.
3.päev N 17.11 – Ennelõunal Buenos Airesese linnaekskursioon, pealelõunal lendame Barilochesse.
Buenos Aireses on kompott Lõuna-Ameerika värvidest ja rütmitest ning euroopalikust elegantsist. Kosmopoliitses Buenos Aireses pakuvad avastamisrõõmu värvikas arhitektuur, loominguline tänavakunst, rikkalik kultuuripärand ja laiad euroopa stiilis bulvarid. Külastamist väärt on Argentina rikaste ja kuulsate surnuaed Recoleta, kust leiab üle 6400 grandioosse mausoleumi. Siit leiab ka armastatud Eva Peroni mauselumi. Evita oli üks olulisemaid poliitikuid, kes oma eluajal võitles naiste hääletamisõiguse ja vaeste elujärje parandamise eest. Räägitakse, et odavam on terve elu priiskavalt elada, kui Recoletasse maetud saada.
Barilochesse viib meid veidi üle kahetunnine lennureis. Rahulik Bariloche linnake asetseb Andide jalamil, kuid esmapilguna võib tunduda, et oleme maandunud Euroopas kesk Alpe. Hubased puidust šaleed, šokolaadibutiigid ja imekaunid vaated lumistele mägedele maalivad justkui pildi väikesest Šveitsi linnast. Argentiinlased ise peavad seda kanti kaunimaks kogu riigis. Argentinast annab Bariloches aimu maitsev churrasco asado (biifsteek), mida saab nautida paljudes linna grillbaarides. Kõrvale nautimiseks saame valida käsitööõllesid mitmetest kohalikest pruulikodadest. Magustoiduks suussulav Bariloche šokolaad.
4.päev R 18.11 – Laevasõit Nahuel Huapi järvel õhtul traditsiooniline grilliõhtu.
Bariloche linna kõrval laiuv 529 km2 suurune Nahuel Huapi järv asub samanimelises, vanimas Argentina rahvuspargis. Liustikujärve ergas sinine värvus ja kristallpuhas vesi, dramaatiline ümbritsev maastik ja mitmed saared järvel loovad temast ühe atraktiivseima Patagoonia sihtkoha. Ka järve 438 meetrine sügavus on aukartustäratav, laevasõidul avastame mitmeid saari, sügavaid järvesoppe ja ümbritsevat Andide loodust.
Õhtul muljetame elamustest nautides traditsioonilist Argentina ja kohalikku Bariloche toitu.
5.päev L 19.11 – 6.päev P 20.11 – Sõidame mööda üht tuntumat Patagoonia teed RN 40 Barilochest El Chalténi. Teel ööbime Perito Moreno linnakeses. Külastame ka Pinturase kanjonis paiknevaid “käte koopaid.”
Ees ootab imeline teekond El Chaténi. Kuulus Ruta 40 saab alguse Põhja-Argentiinast kulgedes paralleelselt Andidega lõunasse. Üle 5000 km pikkune maantee on üks pikimaid maailmas. Meie küll kogu teekonda läbi ei sõida. Nr 40 maanteest võtame ette sellest viiendiku.
Ööbime meie tee peale jäävas Perito Moreno linnakeses. Linna ümbert võib leida mitmeid rantšosid ja puu- ning juurviljade kasvatamise ja müügiga tegelevaid kohalikke väikeettevõtjaid. Külastame ka lähedal olevaid UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvaid “käte koopaid“. Cueva de las Manose seintelt võib leida sadu käejälgi ning loomakujutisi. Radiosüsinikmeetod on haruldase koopakunsti, mis annab aimu esimeste inimasukate elust Lõuna-Ameerikas, dateerinud u. 7300 aastasse eKr.
El Chaltén on Argetina rahvuslik matkapealinn. Paljude mägironijate ja matkajate baaslaagriks kujunenud El Chalténi on ümbritsetud teravatest mäetippudest ja puutumata loodusest, kus igal hingetõmbel tunned tervistavat ning karastavat mägiõhku. Tänaseks väljasuremisäärel olevad Tehuelche indiaanihõimud nimetasid küla lähedal kõrguvat püha mäge Chalténiks (tõlkes: udune mägi. Tuntud ka kui Fitz Roy), millest ka küla nimi.
7.päev E 21.11 – Vaatame üle Fitz Roy ja Cerro Torre mäetipud. Kergem matkake.
Ka meie suundume kergele matkale El Chalténi kõrval olevasse Los Glaciarese rahvusparki, suurimasse Argentinas. Nagu nimigi ütleb, siis UNESCO nimistusse kuuluv park on kuulus oma võimsate liustike poolest. Lõuna-Patagoonia jääväli Andides toidab 48 liustikku. Lisaks sellele elab pargi subantarktilistes metsades mitmeid endeemseid looma- ja taimeliike. Kuulsaim neist väljasuremisohus Huemul hirv, keda praeguseks alles jäänud vaid paarsada.
Näeme lähemalt kuulsaid Fitz Roy ja Cerro Torre mägesid. Argentina ja Tšiili piiril kõrguv Fitz Roy on pargi kõrgeim mägi, ulatudes 3405 meetrini. Kuigi kõrgust on tunduvalt vähem kui Everestil, siis hoolimata sellest on Fitz Roy oma pea vertikaalsete nõlvade ja raskete ilmastikutingimustega üks kõige keerulisemaid mäetippe, mida alpinistid vallutavad. Talle järgneb kohe kõrguselt teine mäetipp 3128 meetrine mägironijate seas kurikuulus Cerro Torre.
8.päev T 22.11 – Jätkame teekonda El Calafatesse.
El Calafate linna nimi tuleneb samanimelisest kollaste õite ja mustade marjadega põõsast, eestikeeli pukspuulehine kukerpuu. Taim on iseloomulik kogu Patagooniale. Legendi kohaselt (mustikale sarnast) calafate marja süües on sinu tagasitulek Patagooniasse garanteeritud. Imearmsa puitarhitektuuriga kesklinnast leiame mitmeid baare ja restorane, kuid populaarseimaks vaatamisväärsuseks on linna külje all paiknev Perito Moreno liustik, mida ka meie järgmisel päeval vaatama suundume.
9.päev K 23.11 – Külastame Patagaoonia üht võimsamat liustikku, Perito Morenot, mis liigub ca 2 meetrit päevas ja on tuntud oma “elava loomu” poolest.
Perito Moreno on üle 200 km2 suurune liustik. See on üks vähestest liustikest maailmas, mis kahanemise asemel kasvab. Liustiku keskmine kõrgus on 74 meetrit üle Argentino järve pinna. Vaateplatvormidel liustiku serva lähedal näeme, kuidas elava loomuga Perito Moreno küljest murduvad hiiglaslikud jääkamakad, tekitades ulmelisi hääli ning võimsaid laineid järvel. Niivõrd grandioosset looduse vaatemängu peab oma silmaga nägema ja oma kõrvaga kuulma. Sööme igaks juhuks calafate marju, et tagasitulek Patagooniasse oleks kindel.
10.päev N 24.11 – Lendame Buenos Airesesse. Õhtune tangoetendus.
11.päev R 25.11 – Soovijaile Iguazu jugade või Uruguai külastus. Vaba päev.
Iguazu joad asetsevad Argentina ja Brasiilia piiril, olles ümbritsetud lopsakast subtroopilisest vihmametsast. Joad on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse ning on välja toodud ühena seitsmest uuest looduslikust maailmaimest. Iguazu koosneb 275 joast pea 3 km pikkusel alal. 60-82 m kõrgused joad võtavad sõnatuks. Legendi kohaselt tekkisid Iguazu joad, kui armukade serpentiinjumal M’Boi takistas kahel armunul Naipil ja Tarubal põgenemist kanuuga mööda Iguazu jõge. Maakoor jõe all murdus pooleks, äsjatekkinud joast allakukkuv neitsi Naipi muutus kiviks ning Taruba palmipuuks. Nii ei saanud kaks armunut teineteist enam kunagi emmata, M’Boi neid igavesti Kuradi Kurgust kiivalt jälgides.
12.päev L 26.11 – Alustame koduteed.
13.päev P 27.11 – Saabume Tallinna lennujaama. Reisi lõpp.
Reisiplaan võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt.
Reisi hind sisaldab:
Reisikavas toodud lennupileteid
Eestikeelse reisisaatja teenuseid reisi vältel
Vajalikku maismaatransporti
Majutust kogu reis vältel
Rahvusparkide tasusid
Tangoetendust
Reisi hind ei sisalda:
Kindlustust, toitlustust ja isiklikke kulusid