Euroopa tuntumaid mägesid Alpe teavad küll kõik. Kuid Prantsusmaal on üks muinasjutuline Alpi mäeahelik, millest isegi paljud prantslased kuulnud ei ole – Mercantour’i rahvuspark, koht, kus meri ja mäed kohtuvad. Siin ei pea sa valima, kas oled mere või mägede inimene – võid olla mõlemad korraga!
Nice’ist ja Côte d’Azur’i rannikust linnulennul vaid 50 km kaugusel sirutuvad need tipud 3000m taeva poole, koos kõrgeima Cime du Gélas’iga (3143m). Prantsusmaa matkareis viibki meid avastama seda kaunist alpi aasade, järvede, järskude kaljude maad kohe sinava Vahemere taga. Alpi ümisejad, mägikitsed, kaljukitsed, muflonid – kõiki neid on siin näha – ning vastu sügist leiab siinsetest kõrgustest ehk veel mõne mustikagi. Need merelised Alpid on Prantsuse-Itaalia piiril – täna laiub mõlemal pool rahvuspark, kuid veel 100 aastat tagasi oli see militaarrajatistest pikitud vaenu- ja piiriala. Vanadesse piirirajatistesse on täna elama asunud kaljukitsed.
Mercantour on üks 11-st Prantsusmaa rahvuspargist, rajatud aastal 1979. Kuna ta asub omamoodi erinevate kliimatingimuste ristteel, on ta Prantsusmaal üks liigirohkemaid piirkondi, seda nii taimestiku kui loomastiku poolest (s.h. 30 endeemilist taime) ning paik, kuhu Prantsusmaal esimesena hunt tagasi loodusesse toodi. Pargi kaheksast orust külastame meie peamiselt Tinée’d, mis on ühtlasi teistest justkui eraldi ning päädib Euroopa kõrgeima kaht orgu ühendava autoteega ümber Cime de la Bonette’i (2802m).
See Prantsusmaa matkareis viib meid nii kõrgele mägedesse kui ka alla Azur’i rannikule Vahemere vett katsuma, lisaks natuke kultuuri avastama: 5 päeva mägesid, 2 päeva merd. Neli ööd magame mägihüttides ühistubades, kus on olemas voodid, tekid ja padjad, endal tuleb kotis kanda vaid magamiskoti siselina või õhukest magamiskotti. Majakestes pakutakse meile rikkalikku õhtusööki, prantsuspärast hommikusööki ning päevasteks kõndimisteks kaasa ka piknikupakike. (NB! Piknikuks peaks igaüks kodust ühe korralikult suletava korduvkasutatava plastkarbi kaasa võtma) Ülejäänud kolm ööd veedame Nice’is hotellis, kust päeval saame minna maid avastama ja merevette.
Reisijuht Ena Mets
Reisikava:
1. päev K 13.08 – MEREST MÄKKE. Prantsusmaa matkareis algab kogunemisega Tallinna lennujaamas Lennart Meri bareljeefi juures ja lendame Tallinnast Nice’i. Suundume Azur’i rannikult otse mägedesse. Lend väljub hommikul. Mere peal puhkavast Nice’i lennujaamast võtab buss meid peale ning viib Mercantour’i rahvusparki, Tinée orgu. Esimene matkapäev on lühem – rühime oma esimesse öömajja, mägihütti Refuge de Vens (2380m), mis asub järveaheliku otsas, kose kohal. Matk 7 km – 800m tõusu ↑. Soovijatega teeme hüti juures veel mõnusa õhtusöögieelse jalutuse ja supluse. (Õ)
2. päev N 14.08 – JÄRVEDE PÄEV. Täna teeme päevamatka ühte Mercantour’i kõige kaunimasse paika – Morgon’i ja Lussets’ järvede äärde. Õhtuks tuleme tagasi samasse Vens’i hütti. Hommikul tõuseme läbi Tortisse’i liivakivimoodustiste üles Itaalia piirile, astume natuke mööda ahelikuharja, et siis laskuda keena kulgevate, konnadest asustatud ja rododendronistest ümbritsetud järvede äärde. Suure ringiga tõuseme õhtuks taas tuttavasse hütti. Matk 14 km, u. 800m↑ ja 800m ↓. (H/L/Õ)
3. päev R 15.08 – KALJURAJAL KULGEMISE PÄEV. Prantsusmaa matkareis jätkub mööda tuntud Energia Rada (Chemin de l’Energie) Vens’i mägihütist Rabuons’i mägihütini (2523m). See on üks mõnus kulgemise päev, kuhu vahele ka paar korralikumat tõusu. Rada läheb alustuseks ümber Vens’i järvede aheliku – siin võib kohata ohtralt talveks valmistuvaid Alpi ümisejaid –, edasi saavad soovijad supelda 200m kõrgemal asuvas Babarottes’i järves ning sealt edasi kulgebki teekond peamiselt mööda kaljust mäekülge rajal, mis kahe maailmasõja vahel hüdroenergia tootmise süsteemi jaoks kaljusse lõhati. Matk 14 km, u. 700m↑ ja 550m ↓. (H/L/Õ)
4. päev L 16.08 – TIPUPÄEV. Täna teeme päevamatka oma retke kõrgeimasse kohta – Mont Ténibre’ tippu (3031m). Mercantour’is on kokku 9 üle 3000m kõrgust tippu. Neist kaks on meil käeulatuses. Selles piirkonnas on ka sageli mufloneid (ehk mägilambaid) näha. Kellel tipust väheks jääb, võivad pärastlõunal veel ümbrust avastada. Õhtusöögi ootel võib retkejuht teile mägede taustal veel lugusidki vesta. Matk 8 km, u. 500m↑ ja 500m ↓. (H/L/Õ)
5. päev P 17.08 – MÄEST MERRE. Täna liigume tagasi tsivilisatsiooni. Peale hommikusööki pakime koti – ees ootab pikk laskumine alla orgu Saint Étienne-de-Tinée külasse. Siit võtab buss meid peale, kuid enne rannikule minekut sõidame veel 25 km edasi kuni Bonette’i kuruni (Col de la Bonette), kus on Euroopa kõrgeim kaht orgu ühendav sõidutee mägedes (2802m). Siin saavad soovijad ka 60m ülespoole ronida Bonette’i tippu, kust on 360° vaade ümbritsevatele mägedele. Edasi Inglite lahes asuvasse Nice’i, kus jääb õhtul aega Inglaste promenaadil jalutada ning end Vahemerre kasta. Ööbime Nice’is. Matk 10 km, u. 1400m ↓. (H/L)
6. päev E 18.08 – Loodusele vahelduseks avastame ajalugu – Antibes ja Nice. Et natuke mägedes turnimisest jalgu puhata, läheme uudistame täna soovijatega väikest vana Antibes’i, kus võimalus minna Picasso muuseumisse ning kõndida rannikurajal. See on olnud paljude kunstnike meelispaik. Jääb aega ka Nice’i vanalinnas ja kindluskünkal ära käia. Piirkond on eripärane oma pikaaegse Itaalia mõju tõttu, kuna kuulus ühtejärge mitmele Itaalia valitsejaperele. Siin ringi uidates võid proovida isepäraseid tänavatoite – kikerhernejahust ahjupannkooki socca’t ning sibulapirukat (pissaladière) – ning püüda tabada kohalikku provensaali dialekti.
7. päev T 19.08 – Vahemere vesi, kaljune rannik ja vana küla. Soovijatega sõidame hommikul rongiga vaatama väikest kaljule meisterdatud iidset Èze’i külakest, kus pea iga vana maja varjab veini ja oliiviõli pressimiseks vajalikke vanu seadeldisi. Pärastlõunal võime soovijatega tiiru teha ka Saint-Jean-Cap-Ferrat kaljuse neeme ümber ja muidugi Vahemeres supelda. Õhtul saame nautida laupäevast Azuri rannikumelu.
8. päev K 20.08 – Varajased ärkajad saavad veel korra vette. Edasi suundume koju. Lendame Tallinnasse. Reisi lõpp.
Reisi ajakava võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt.
Reisi hind sisaldab:
Lennupileteid Tallinnast Nicesse ja tagasi
Eestikeelset reisisaatjat
Vajalikku maismaatransporti
Majutust
Reisikavas väljatoodud söögikordi (H/L/Õ)
Reisi hind ei sisalda:
Kindlustust
Reisikavas mitte väljatoodud söögikordi
Lisategevuste sissepääsupileteid