Uus-Meremaa reisi käigus avastame põhjalikult kauni ja metsiku loodusega Lõunasaart. Eriilmelise ja seiklusliku reisi jooksul matkame nii jalgsi, rattal kui ka kanuudel. Sõidame paaditaksoga läänerannikul ning kruiisitame maailmakuulsa Milford Sound fjordis. Uus-Meremaa reisi esimestel päevadel naudime lummavalt lopsakaid metsasid, kuldseid liivarandu ja salajasi lahesoppe. Järgnevatel päevadel vahetub võluvalt künklik loodus Lõuna-Alpide võimsate ja lumiste mägede, elava loomuga liustike ja helesiniste järvesilmade vastu. Matkame mitmetel esmaklassilistel Uus-Meremaa matkaradadel ja rahvusparkides, seejuures näeme ka Uus-Meremaa kõige kõrgemat mäge, Aoraki/Mt. Cooki. Reisi viimases osas avastame saare lõunapoolseid alasid, kust leiame aukartustäratavad fjordid. Hea õnne korral tervitavad meid delfiinid, pingviinid, keapapagoid ja muidugi Uus-Meremaa rahvuslinnud, kiivid. Paradiisisaar maailma lõpus ootab sind!
Reisi ajakava:
1.päev T 14.03 – Koguneme Tallinna lennujaamas ja alustame teekonda.
2.päev K 15.03 – Saabume Uus-Meremaale, Auclandi. Öö hotellis.
3.päev N 16.03 – Lendame meie retke alguspunkti, lõunasaare põhjaosas paiknevasse Nelsonisse. Ööbime külalismajas.
4.päev R 17.03 – Kruiis Tasmani lahel. Jalgsimatk Abel Tasmani rannikurajal Awaroast Barki laheni (13.5 km, 4 h). Ööbime telkides. (L/Õ)
Võtame suuna Kaiteriterisse, kus pakime kogu vajaliku varustuse järgnevateks päevadeks. Hüppame meretakso peale ning naudime laevakruiisi Abel Tasmani rahvuspargi vähemkäidud aladele. Abel Tasmani rahvuspark on tuntud oma kuldsete liivarandade, võimsate graniitkaljude ja armastatud matkaradade poolest. Rahvuspark on endale nime saanud hollandi maadeavastaja Abel Tasmani järgi, kes esimese eurooplasena 1642. a. Uus-Meremaale jõudis. Maabume Awaroas, kus kosutame end piknikuga idüllilisel liivarannal. Siit alustame ka oma matka mööda kuulsat rannikurada. Matkame läbi lopsakate metsade, mööda valgeid liivarandasid ning imetleme rohelisi mägesid meie ümber. Barki lahe kämpinguplatsile jõudes on meid juba ootamas telgid, mille ise püsti paneme. Telgid on vaid kiviviske kaugusel merest. Nii saame õhtul lesida soojal rannaliival ja kuulata rahustavaid merelaineid.
5.päev L 18.03 – Jalgsimatk Barki lahest Anchoragesse (8.5-12 km, 3-5 h). Ööbime telkides. (H/L/Õ)
Pärast mõnusat hommikusööki jätkame matka mööda Abel Tasmani rannikurada. Jalutame läbi kaunite lagendike, kust leiame kasvamas manukad (Uus-Meremaa teepuu). Ületame kena rippsilla üle Fallsi jõe. Soovi korral teeme ka väikese kõrvalepõike Kleopatra loodusliku basseini juurde, kus värskendame end karges jõevees. Seiklushimulised saavad kividel hüpates veelgi kaugemale sügavamaid jõesopikesi ja armsaid jugasid uudistama minna. Pärastlõunaks jõuame meie järgmisele kämpinguplatsile Anchorages. Ka täna ööbime lähedal rannale, kus saame helesinises meres ujuda, liival peesitades raamatut lugeda ning idüllilist ümbrust nautida. Niimõnigi, kes Anchorage lahte satub, kaotab siia oma südame. Ilusamat kohta on raske leida! Valmistame koos maitsva õhtusöögi.
6.päev P 19.03 – Kanuumatk Anchoragest Kaiteriterisse (15 km, 3 h). Sõidame ööbimiskohta Murchisoni lähedal. (H/L/Õ)
Merepäev! Avastame imekaunist Abel Tasmani rahvusparki sõudes wakadel (põlisrahva, māooride kanuu). Pärast māooride tänupalvet ja õnnistust (karakia) õnneliku meresõidu jaoks alustame retke. Teeme kõrvalepõikeid salajastesse meerekäärudesse ning seejärel võtame suuna Adele saare poole. Adele saare loodusreservuaaris elevad mõnusasti Uus-Meremaa hülged. 19. saj. jahiti hülged väljasuremisäärele, kuid tänaseks on nende populatsioon jõudsasti kosunud. Seiklusliku kanuuretke jooksul pajatab meie kohalik giid lugusid māooride ajaloost ja traditsioonidest. Pärastlõunal randume kaunis Kaiteriteris, kus mõnuleme maitsva piknikuga. Siit võtame suuna lõunasse ning sõidame meie privaatsesse kämpingusse Murchisoni lähedal, ilusasse Buller ja Maruia jõgede ühinemiskohta. Siinsed külalislahked võõrustajad valmistavad meile koduse ökoõhtusöögi.
7.päev E 20.03 – Jalgsimatkad Charlestonis ja Paparoa rahvuspargis (8 km, 3-4 h). Ööbime looduses võimsa kaljueendi all. (H/L/Õ).
Sõidame mööda kaunist Bulleri jõe orgu ning jõuame Charlestoni, kust alustame meie tänast esimest jalgsimatka. Lühikese matka jooksul uudistame Lääneranniku vägevaid neemi, koopaid ja armsaid lahesoppe. Läänerannik on üks Uus-Meremaa kõige metsikum ja vähemasustatud koht. Pärast kosutavat piknikku matkame Paparoa rahvuspargis, võimsas paekivist jõekanjonis. Rohkem kui 30 000 hektari suuruse rahvuspargi looduslike vaatamisväärsuste seas on paekivi kaljud, massiivsed mäed, koopad, jõed ja metsik rannik. Matka alustame suhteliselt tasasel ja “tsiviliseeritud“ aladel, kuid raja teises pooles on meid ootamas mitmed jõeületused ja tunduvalt seikluslikum teekond. Matka jooksul kogume tulehakatist ja halgusid, et õhtul muhedalt lõkke ääres kerra tõmmata. Ööbime massiivse kaljueendi all kesk ürgset loodust. Soovijatega teeme väikese lisajalutuskäigu kõrvaloleva kanjoni avastamiseks, kus pisike ojake saladuslikult koopapimedusse kaob.
8.päev T 21.03 – Jalgsimatk Paparoa rahvuspargis (6 km, 3 h). Uudistame Punakaiki Pannkoogimägesid. Sõidame Hokitikasse, kunagisse kullapalaviku linnakesse. Ööbime puithütis. (H/L)
Ärkame kaljueendi all, sööme kiirustamata hommikusööki ja matkame tagasi juba tuttavat radapidi. Jätkame Uus-Meremaa lääneranniku avastamisega. Punakaikis uurime Pannkoogimägesid. Tuule ja mere erosioonil tekkinud paekivi formatsioonid näevad välja nagu usin kokk läks liiale pannkoogiteoga. Siin elavate arvukate uusmeremaa tiirude tõttu jääb mulje nagu oleks isegi tuhksuhkrut kookide peale raputatud. Pannkookide vahel on ka suured õõnsused, kust lained kaljuseintesse sööstes kõmisevad ning aegajalt ka taevasse purskavad.
Pärast ägeda looduse vaatemängu imetlemist sõidame edasi meie ööbimispaika Hokitika linnakeses. Hokitika oli 19. saj. lõpul lääneranniku kullapalaviku keskuseks, kus linna hiilgeaegadel maabus siinsesse sadamasse rohkem laevu kui kuhugi mujale riigis. Tänapäeval saab linnakeses suveniirina osta näiteks rohekivi e. nefriiti (maoori keeles: pounamu), mis oli vanasti hinnatud kivim tööriistade, ehete ja relvade valmistamiseks. Õhtusöögiks leiame mitmeid kohvikuid ja restorane, kus saab nautida traditsioonilist kiivide fish’n’chipse. Täna katsetame ka homseks sõiduks rattaid. Paneme paika rattad vastavalt igaühe mõõtudele, et järgmise päeva seiklus oleks mugav ning nauditav.
9.päev K 22.03 – Rattamatk Lääneranniku Loodusrajal (39 km, 4-5 h). Sõidame Arthur’s Pass rahvusparki. Ööbime privaatses matkahütis (L/Õ).
Enne rattasõitu saab igaüks mõnes kohvikus omal käel hommisööki nautida. Tänane imeilus rattamatk on kuulsal Lääneranniku Loodusrajal, mis on perfektne just rattal avastamiseks. Sõidame rattaga läbi majesteetlike põlismetsade ja üle kristallselgete jõgede. Näeme ajaloolisi akvedukte ja veereservuaare. Meid saadavad kaunid künkad ja lopsakas rohelus. Tähistame imeilusa rattamatka lõppu Kumaras klaase kokku lüües. Puhkame rattal olemisest sõites idasse. Autoaknast naudime vaateid vihmametsadele ja mägedele, kuniks jõuame maalilisse Arthur’s Passi rahvusparki Lõuna Alpides. Valmistame koos õhtusöögi.
10.päev N 23.03 – Seikluslik jalgsimatk Arthur’s Pass rahvuspargis Edwardi matkahütini (7 km, 5-6 h). (H/L/Õ)
Tänane jalgsimatk viib meid Edwardi orgu. Meie rada on üpris seikluslik. Tõelisel “kiivide stiilis“ rajal ületame mitmeid jõgesid ning mõne koha peal toetame ka kätele, et libedal ja järsul rajal lisatasakaalu saada. Hubane Edwardi matkahütike, meie tänane sihtpunkt, ootab meid idüllilise oru põhjas. Oleme jõudnud puurindest kõrgemale, kus võimutsevad maalilised, alpiinsed nõmmed ja lagendikud. Metsikus looduses võib õhtul kuulda Uus-Meremaa rahvuslinnu, kiivi hüüdeid. See lennuvõimetu lind on kõige aktiivsem just öösiti, kui ta oma pika nokaga maast putukaid ja ussikesi otsib. Hea õnne korral kuuleme täpikkiivit, kes on Uus-Meremaa lõunasaare endeemne liik. Edwardi hütis kehtib reegel “kes ees, see mees“. Sõltuvalt teiste matkajate arvust, kes enne meid kohale jõuavad, ööbime kas hütis või telkides.
11.päev R 24.03 – Jalgsimatk Edwardi orus (7 km, 5-6 h). Sürreaalsed Castle Hillsi paekivi kujud. Sõidame mööda Lyndoni järvest ning läbi Rakaia mäekuru Mt. Somersi külla. Ööbime Mt. Somersis. (H/L/Õ)
Et saada Edwardi oru ilust ja võlust maksimumi, on soovijatel hommikul võimalus väikeseks lisamatkaks mööda oru seina ülespoole. Siin näeme veel rohkemgi meid ümbritsevaid mäetippusid. Naaseme hütti ning alustame oma pikemat matka. Möödume laiadest jõgedest, massiivsetest, järskude nõlvade jalamile varisenud rusukalletest ja uudistame muinasjutulisi Castle Hillsi paekivi kujusid. See kant on kuulus Uus-Meremaa ronijate seas ning siin lähedal filmiti stseene fantaasiafilmi “Narnia kroonikate“ jaoks. Pärast matka sõidame Somersi külla, kus ka ööbime. Somersi küla asetseb Lõuna-Alpide vahetus läheduses ning kogub aina rohkem populaarsust sealse fantastilise looduse tõttu.
12.päev L 25.03 – Sõidame Aoraki/Mt. Cooki rahvusparki. Jalgsimatk Sealy Tarnsi (8 km, 5 h). (H/L/Õ)
Hommikune sõit on ühel kõige kaunimal Uus-Meremaa autoteel. Alustame sõitu mööda Canterbury tasandikku, kus viljeletakse karjakasvatust ja intensiivset põlluharimist. Tõuseme aina ülespoole, kuniks meid ümbritsevad Mackenzie lumised mäed ja helesinised liustikujärved. Oleme jõudnud Aoraki/Mt. Cooki rahvusparki. Parki katavad 40% ulatuses liustikud ning see on koduks 140le üle 2000 m kõrgusele Uus-Meremaa mäele. Kuulsaim neist on Aoraki/Cooki mägi (3724 m), Uus-Meremaa kõrgeim.
Matkame Sealy Tarnsi ning kui jaksu veel on, siis edasigi Muelleri matkahütini. Kogu matka jooksul saadavad meid võimsad vaated liustikele, Seftoni mäele (3151 m) ning muidugi ka Aoraki/Cooki mäele. Kõrguvad moreenseinad, helesinised liustikujärved ja sagedased laviinimürinad kaugustes tuletavad meile meelde ürgse looduse jõudu. Matkame mööda tuldud teed tagasi. Oleme metsikute Lõuna-Alpide südames. Hea õnne korral näeme ka võrratut looduse vaatemängu, kui õhtused päikesekiired värvivad Uus-Meremaa kõrgeima mäetipu võluvalt õrnroosaks.
13.päev P 26.03 – Jalgsimatk Aoraki/ Mt. Cooki küla ümbruses liustikumoreenil (4 km, 2 h). Sõidame Hawea liustikujärveni, mille ümbruses ööbime. (H/L).
Hommikusöögi saali aknast tervitab meid Aoraki/Cooki mägi! Hommikupooliku veedame Aoraki/Mt. Cooki küla ümbruses. Matkame soovijatega järsul liustikumoreenil. Kui täna matkavaimu peal ei ole, siis on sul võimalus puhata hütikeses või uudistada külastuskeskuses, kus saab lähemalt teada rahvuspargi loodusest ning tutvuda kuulsate mägironijate lugudega.
*Helikopterisõit ja liustikumatk. Samal ajal, kui soovijad matkavad moreenküngastel või puhkavad hütis jalga, siis on sinul võimalus ainulaadseks kogemuseks. Lendame helikopteriga Tasmani liustikule ning matkame krampoonidega avastadest liustikukoopaid ja imetledes võimsaid vaateid kõrgemalt. (lisatasu NZ $600).
Pärast hommikuseid tegevusi lahkume külast. Lehvitame imekaunile rahvuspargile ning võtame suuna Kesk-Otago piirkonnale sõites üle Lindise kuru. Kesk-Otago on Uus-Meremaa kõige kuivem ja kõige külmem regioon. Meie sihtkohaks mägedest ümbritsetud 35 km pikkune Hawea järv. Õhtul on võimalus einestada kohalikus restoranis.
14.päev E 27.03 – Uudistame Wanaka kuurortlinna. Jalgsimatk Aspiringi rahvuspargis, Matukituki orus Aspiring matkahütini (14 km, 6 h). (H/L/Õ)
Hommikut alustame rahuliku jalutuskäiguga mägedest emmatud Wanaka kuurortlinnas. Linnake on värav matkaparadiisist Aspiring rahvusparki. Oma vapustava looduse tõttu on siinkandis filmitud võtteid “Kääbikule“ ja “Sõrmuste isandale“. Sõidame Matukituki orus autotee lõppu ning alustame jalgsimatka rahvuspargis. Võtame suuna ülessepoolegi, et Rob Roy liustikku oma silmaga näha.
Vaheldusrikkal rajal naudime paksu metsa, imekauneid vaateid lumistele mütsidele mägedel, sambla ja samblikega kaetud lagendikke ning muidugi võimsaid liustikke, mille elavat loomust ning mürisevaid laviine võime meiegi kuulda. Siin-seal piilub nurga tagant ka rahvuspargi kõige kõrgem, Aspiringi mägi (3033 m). Matkal lõunapausi tehes soovitame olla aga tähelepanelikud, sest kead, ainukesed alpiinsed papagoid maailmas, on alpid meie läikivaid esemeid ja toitu pihta panema. Õhtuks jõuame Aspiring matkahütini.
15.päev T 28.03 – Kerge jalgsimatk Aspiringi rahvuspargi liustikuorus (8 km, 3 h). Sõidame üle Crown Range’i. Õhtuks jõuame Milford Soundi ning ööbime Knobs Flat kämpinguplatsil. (H/L/Õ).
Hommikul matkame mööda laia liustikuorgu ning jõudes Wanakasse, peame mõnusa järveäärse pikniku. Värskenduseks hüppa julgelt ka järve ujuma! Alustame sõitu Knobs Flati poole. Sõidame mööda kõige kõrgemat maanteed Uus-Meremaal. Crown Range tee ulatub 1121 m ning muidugi tervitab meid lummavate vaadetega Wakatipu vesikonnale. Oleme jõudnud Uus-Meremaa Lõunasaare lõunaossa Fiordlandi rahvusparki. Nagu nimigi ütleb, on siinne kant kuulus ome võimsate fjordide poolest. Seame end sisse maalilises Knobs Flatsis, kus naudime kuuma dušši ning järgmised kaks ööd ka ööbime.
16.päev K 29.03 – Kruiis Fiordland rahvuspargis Milford Soundi fjordis. Jalgsimatk kuulsal Routeburn matkarajal (5 km, 3 h). (H/L/Õ)
Sõidame mööda graniitkaljudest läbi oru Fiordland rahvuspargi südamesse. Rahvuspark on üks suurimaid maailmas ning on osa Te Wāhipounamu UNESCO looduspärandist. Pargis leiame maailma kaunimad liustike poolt voolitud fjordid. Vaatame neid lähemalt meie kahetunnisel laevakruiisil algusega Anita lahest. Kruiisil sõidame Milford Sound fjordis, mis on hääletatud üheks maailma parimaks reisisihtkohaks. Tuntud inglise kirjaniku ja poeedi, Rudyard Kiplingi arvates väärib Milford Sound kaheksanda maailmaime tiitlit. Suursugusel fjordireisil saadavad meid maalilised joad ning näeme ka ikoonilist Mitre mäge (1722 m). Kiikame vahel vette, sest mõnikord uudistavad meie paadi juures mänguhimulised delfiinid, kõrvukpingviinid ja Uus-Meremaa hülged. Pärast lummavat kruiisi Milford Soundis matkame Key Summitini. Meie matk kulgeb mööda kuulsat Routeburn raja viimast osa. See on üks Uus-Meremaa kümnest kõige ilusamast ja esmaklassilisemast rajast. Vaated Darrani mägedele ja Hollyfordi orule. Õhtuks naaseme Knobs Flati.
*Kajakimatk kruiisi asemel. Kui sul on soov hommikupoolik aktiivsemalt veeta, siis on sul võimalus nautida võimast Milford Soundi fjordi kolmetunnisel kajakimatkal. Pärast kajakimatka ühined kruiisitajatega ning läheme koos jalgsimatkale. (lisatasu: NZ$ 125)
17.päev N 30.03 – Kerge jalgsimatk Knobs Flatis (2 km, 45 min). Sõidame Queenstowni. (H/L).
Hommikul teeme lühikese jalutuskäigu meie kämpinguplatsile lähedal oleva joa juurde. Võta Fiordland rahvuspargist viimast hüpates karge ja ergastava joa alla. Jõuame Queenstowni varajasel pärastlõunal. Õhtul võtame pundi kokku ja tähistame meie kahenädalast koosveedetud aega Uus-Meremaa Lõunasaare võimsas ja eriilmelises looduses. Oleme läbinud matkad jalgsi, ratasetel, kanuudel nii fjordides, mägedes, liustike vahel, kuldsetes liivarandades ja lopsakates metsades.
18.päev R 31.03 – Väljateenitud puhkepäev Queenstownis.
Queenstown on Uus-Meremaa seikluspealinn. Siit leiab sõna otses mõttes kõike: seiklused vees, maal, õhus, suuskadel, ratastel, bungeeköitega, paraglideritel jne. Vaba aeg.
19.päev L 01.04 – Lendame Aucklandi.
20.päev P 02.04 – Alustame koduteed.
21.päev E 03.04 – Saabume Tallinna lennujaama. Reisi lõpp.
Reisi ajakava võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt.
Reisi hind sisaldab:
Vajalikke lennupileteid
Kohapealset maismaatransporti
Programmis toodud väljasõite
Eestikeelse reisisaatja teenuseid
Kohalike reisijuhtide teenuseid
Toitlustust nagu kavas toodud
Kõiki ööbimisi
Reisi hind ei sisalda:
Uus-Meremaa registreeringu tasu
Toitlustust linnades
Reisikindlustust
Lisaekskursioone