Kailash kora reis on eriline ja teistmoodi. Minult on küsitud, mida otsida nii kaugelt ja sellisest kohast, kuhu ei saa teha tavalist lõõgastavat puhkusereisi? Pole sooja kliimat, ei merd, kuurorte, basseine, palme, ei midagi, mida pakuvad traditsioonilised soojamaareisid. Ja ega ei olegi. Tiibeti reis on pigem ekspeditsioon, mitte vaba aja veetmise ja lihtsa seikluse teema.
Tiibet on haruldane piirkond, kuhu reisimine pole niisama lennupileti ostmine ja hotelli booking. Sel maal saavutas budism kui väga tugev ja põhjalik õpetus oma ülima kontsentratsiooni peale seda, kui budism õpetusena juba 1000 aastat enne Tiibetisse jõudmist olemas oli olnud. Siit läks õpetus maailma koos praeguse Dalai Laamaga.
Tiibetis võtavad rändurit vastu kõrgmäestik ja pea igal sammul Tiibeti budism. Et õpetusest ja traditsioonist midagigi mõista, peaks väike kodutöö ette tehtud olema. See tuleks igal juhul suureks kasuks. Ilma kodutööta saab loomulikult ka hakkama.
Kailash kora reis. Mida oodata?
Tiibetisse jõudes ja lennukist välja astudes satub rändur kohe kõrgusele 3500 meetrit merepinnast. Lhasas ja Lhasa ümbruses tuleb veeta esimesed päevad kõrgusega harjumiseks, et siis mõne päeva pärast juba kohanenuna alustada reisi kõrgemate kohtade poole.
Lhasa on Tiibeti pealinn, siin asub mitu üliolulist Tiibeti budismi pühapaika. Esimene neist on Džokhang, ajalooliselt kõige tähtsam ja püham tempel. Teiseks Potala Palee, mis oli Dalai Laamade residents. Lhasa lähedal asuvad Drepungi ja Sera klooster. Iga klooster oli ja on tegelikult õppeasutus. Drepungis õppisid noored Dalai Laamad.
Kailash korale minekuks on vaja aga pisut ettevalmistust ja aega, sest mäe juurde jõudmine mingi kiirema transpordiga nagu lennuki või rongiga pole võimalik. Kohale jõudmiseks tuleb ette võtta parajalt pikk reis auto või bussiga mööda Tiibetit Lhasast kuni Tarcheni.
Tarchen on väike asula, kus ööbime enne ja peale korat. Linnast põhja jäävad madalad mäed, üle mille paistab Kailashi lumine tipp. Linnast lõunas üle tasase välja paistab täies ilus Gurla Mandhata 7728m.
Enne Kailash korat
Sõidul Tarcheni poole jääb meie teele mitmeid linnasid. Gyantse linnas saab külastada Gyantse Pelkhor Chörten kloostrit ja selle kõrval asuvat üüratu suurt Nepaali stiilis stuupat.
Teele jääb ka Shigatse, mis on Tiibeti suuruselt teine linn, kus asub muljetavaldavalt suur ja uhke Tašilhünpo klooster, mis ajaloos oli Pantšen Laamade residents. Kõrgus on siin juba 4000m.
Põikame Everesti baaslaagrise. Tõeliselt harukordne koht nägemaks maailma kõrgeimat mäge ja seda just Tiibeti poolt, sest siit avanev vaade on täiuslik võrreldes ükskõik millise teise vaatega. Hea ilma korral on võimalus näha mäe nõlval ülespoole sammuva matkaja kujutist. See ilmutus tekib õhtuti enne päikeseloojangut. Oleme 5100m kõrgusel ja laagris ööbimine on hea harjutus edaspidisteks kõrgusteks.
Enne Tarcheni jõudmist uudistame Manasarovar järve juures. See on suur mageveeline järv 4700m kõrgusel. Kailashini on siit vaid 15 km. Manasarovar on püha järv, mille ümber tehakse samuti korasid, distants on üle 100km.
Kailash kora kogu oma hiilguses
Kora on tiibetikeelne sõna, mis tähendab ringkäiku. Ringkäik tehakse päripäeva ümber loodusliku või inimese poolt loodud püha objekti. Kora tehakse tavaliselt lihtsalt kõndides, kuid tõsised palverändurid teevad korasid ka raskemal viisil, kus iga kolme sammu järel maha heidetakse, lugedes samal ajal palveid. Püha objekt võib olla klooster, stuupa, järv, mägi. Kõikidest koradest ülim on Kailash kora, mis kestab 3 päeva, kokku 52 km. Maha heitvad palverändurid läbivad sama vahemaa umbes 2 nädalaga.
Püha mägi Kailash asub Lääne-Tiibetis, mitte kaugel Nepaali ja India piirist. Kailash on mäe nimena laiemalt tuntud, mis on sanskriti keelest. Tiibeti keeles on ta Kang Rinpotše. Mägi on kõrguselt maailmas 167-ndal kohal, kõrgust 6638m. Kailashi tippu pole teadaolevalt mitte ükski mägironija kunagi jõudnud ja seda kahel põhjusel. Mägi on püha ja selle otsa minek oleks ebaeetiline tegu, teiseks on ta sellise kujuga, mis teeb ronimise tehniliselt üsna võimatuks. Ronijail on oht „alla visatud saada“.
Kailash kora matka alustame Tarchenist varahommikul ja lõpeb ööbimiskohas peale lõunat. Päeva teekond on ca 22km, mis viib läbi oru, mida ääristavad üüratud kaljud. Ööbimiskoha juurest saab soovi korral jalutada natuke kõrgemale, kus avaneb täiuslik vaade Kailashi põhjaküljele.
Kora teine päev algab samuti varahommikul ja keskpäeva paiku jõutakse Dolma La kurule, mis on kogu ekspeditsiooni kõrgeim koht 5656m. Siit näeb all orus olevat Gaurikunda ehk Kaastunde järvekest, ülevalpool kaljudel peab vahti Karma Kirves.
Kora kolmas päev on kahe eelnevaga võrreldes vaid kerge jalutuskäik tagasi Tarcheni, kokku 12-13 km. Järgmisel päeval alustame tagasiteed.
Jääv muutus igas inimeses
Soovitan kaasa võtta kannatlikkust ja rahulikku meelt. Mitte, et midagi tüütut või ärritavat ootaks – seda kindlasti mitte, aga need kaks seisundit annavad hea eelduse, et ekspeditsioon korda läheks. Tuleb ette pikki sõite, tuleb kogeda õhupuudust ja sellega kohanemist just reisi algusosas. Vaja on füüsilist vastupidavust, kui ollakse Kailash koral. Kailash korale mineja peaks arvestama sellega, et ta pole peale koral käimist enam see, kes ta oli enne. Igaühes toimub mingi jääv muutus, ja see on hea muutus.
Igaüks, kes Tiibeti retke ja Kailash kora läbi on teinud, saab kaasa midagi, mis jääb teda alatiseks saatma. Mis see on, seda saab rändur teada, kui on kodus tagasi ja oma mälus ning teadvuses asjad kohtadele asetanud. See arusaamine ei tule kohe, natuke on vaja aega…
Reisijuht Ivo Mõik